$149 Off
$149 Off
|
#83514015468D
Wilwood 140-15468-D Chrysler/Dodge Big Front Brake Kit
- Wilwood's new limited offset FDLI Pro-Series Front Hub Kits for 73-83 Chrysler, Dodge, Plymouth: A,B,E, F & J Body disc offer disc brake upgrade solutions for OEM Disc spindles
- We have completely redesigned our Pro Series line of brake kits using a larger 12
- Rotor and new forged aluminum hubs with the express purpose of maintaining the factory wheel position
$1,238.10
/kit
Factory Shipped
$1,386.67
Save $148.57
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, 12.19 Inch Rotor Diameter, Black, Black
- Wilwood's new limited offset FDLI Pro-Series Front Hub Kits for 73-83 Chrysler, Dodge, Plymouth: A,B,E, F & J Body disc offer disc brake upgrade solutions for OEM Disc spindles
- We have completely redesigned our Pro Series line of brake kits using a larger 12
- Rotor and new forged aluminum hubs with the express purpose of maintaining the factory wheel position
- This new kit does not widen the track from the original disc brake rotor assembly
- Based on the venerable Forged Billet Dynalite (FDLI) caliper, these versatile kits are easily optioned to suit the braking requirements and style preferences for a daily driver, serious competition, or the most discriminating show enthusiast
Key Specs
| MFG. Part # | 140-15468-D |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-15468-D Details
Wilwood 140-15468-D Details
- Wilwood's new limited offset FDLI Pro-Series Front Hub Kits for 73-83 Chrysler, Dodge, Plymouth: A,B,E, F & J Body disc offer disc brake upgrade solutions for OEM Disc spindles
- We have completely redesigned our Pro Series line of brake kits using a larger 12
- 19" rotor and new forged aluminum hubs with the express purpose of maintaining the factory wheel position
- This new kit does not widen the track from the original disc brake rotor assembly
- Based on the venerable Forged Billet Dynalite (FDLI) caliper, these versatile kits are easily optioned to suit the braking requirements and style preferences for a daily driver, serious competition, or the most discriminating show enthusiast
- Most vehicle applications require no modifications for installation
- FDLI Pro-Series kits can be used with either manual or power boost master cylinders
- Kits come complete with calipers, rotors, hub assembly, brackets and hardware
- Installation requires purchase of additional brake lines shown below
Charts
Specs
Guides & Documents
Wilwood 140-15468-D Specifications
Wilwood 140-15468-D Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-15468-D |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 15 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Spindle Type | Factory Disc Spindle |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 12.19 in./309.63mm |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | No |
| Rear Rotor Included | No |
| Front Caliper Piston Quantity | Four |
| Front Caliper Finish | Powder Coated |
| Bolt Pattern | 5 on 4" | 4.5" |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545088205 |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Brake Pad Material | BP-10 |
| Mount Type | Lug |
| Total Piston Area | 4.8 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Caliper Type | Lug |
| Rotor Finish | Black E-Coat |
| Rotor Material Type | Iron |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Front Rotor Thickness | .81" |
| Front Caliper Material | Forged Billet Aluminum |
| Front Caliper Color | Black |
| Brake Lines Included | No |
| Front Rotor Style | Drilled and Slotted |
| Caliper Color | Black |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Front Rotor Construction | Vented |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1975-1983 Chrysler Cordoba
1983-1989 Chrysler Fifth Avenue
1981-1983 Chrysler Imperial
1977-1981 Chrysler LeBaron
1979-1982 Chrysler New Yorker
1979-1981 Chrysler Newport
1976-1980 Dodge Aspen
1973-1974 Dodge Challenger
1973-1978 Dodge Charger
1973-1976 Dodge Coronet
1973-1976 Dodge Dart
1977-1989 Dodge Diplomat
1978-1979 Dodge Magnum
1980-1983 Dodge Mirada
1977-1978 Dodge Monaco
1979-1981 Dodge St. Regis
1973-1974 Plymouth Barracuda
1973-1974 Plymouth Cuda
1973-1976 Plymouth Duster
1975-1978 Plymouth Fury
1973-1975 Plymouth Roadrunner
1973-1974 Plymouth Satellite
1973-1976 Plymouth Scamp
1973-1976 Plymouth Valiant
1976-1980 Plymouth Volare

