$268 Off
$268 Off
|
#83514012874DR
Wilwood 140-12874-DR Factory Five Subaru Big Front Brake Kit
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 6R six-piston caliper serves as the base of this group of 13”-14” big rotor kits for these popular late model vehicles
- FNSL6R kits are engineered application specific for simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
$2,230.79
/each
Factory Shipped
$2,498.48
Save $267.69
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, 13.06 Inch Rotor Diameter, Red, Red
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 6R six-piston caliper serves as the base of this group of 13”-14” big rotor kits for these popular late model vehicles
- FNSL6R kits are engineered application specific for simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
- Big brake kits provide increased brake capacity and complimentary style with wheel, tire, and suspension upgrades on show cars and high performance street/track machines
- Optional caliper finishes and rotor designs simplify personalizing the style and braking requirements of any application
Key Specs
| MFG. Part # | 140-12874-DR |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 13.06 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-12874-DR Details
Wilwood 140-12874-DR Details
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 6R six-piston caliper serves as the base of this group of 13”-14” big rotor kits for these popular late model vehicles
- FNSL6R kits are engineered application specific for simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
- Big brake kits provide increased brake capacity and complimentary style with wheel, tire, and suspension upgrades on show cars and high performance street/track machines
- Optional caliper finishes and rotor designs simplify personalizing the style and braking requirements of any application
Application
1999 Subaru Impreza All w/ Drum Brake Rear
1999 Subaru Impreza Disc Brake Rear
2000 Subaru Impreza All w/ Drum Brake Rear
2000 Subaru Impreza Disc Brake Rear
2000 Subaru Legacy All w/ Drum Brake Rear
2000 Subaru Legacy Disc Brake Rear
2000 Subaru Outback All w/ Drum Brake Rear
2000 Subaru Outback Disc Brake Rear
2001 Subaru Forester Disc Brake Rear
2001 Subaru Forester Base All w/ Drum Brake Rear
2001 Subaru Impreza 2.2 Liter
2001 Subaru Impreza 2.4 Liter
2001 Subaru Legacy All w/ Drum Brake Rear
2001 Subaru Legacy Disc Brake Rear
2001 Subaru Outback All w/ Drum Brake Rear
2001 Subaru Outback Disc Brake Rear
2002 Subaru Forester Disc Brake Rear
2002 Subaru Forester Base All w/ Drum Brake Rear
2002 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2002 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Drum Brake Rear
2002 Subaru Impreza WRX
2002 Subaru Legacy All w/ Drum Brake Rear
2002 Subaru Legacy Disc Brake Rear
2002 Subaru Outback All w/ Disc Brake Rear from 10/01
2002 Subaru Outback All w/ Disc Brake Rear thru 9/01
2002 Subaru Outback All w/ Drum Brake Rear from 10/01
2002 Subaru Outback All w/ Drum Brake Rear thru 9/01
2003 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2003 Subaru Forester Disc Brake Rear
2003 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2003 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Drum Brake Rear
2003 Subaru Impreza WRX
2004 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2004 Subaru Forester Disc Brake Rear
2004 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2004 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Drum Brake Rear
2004 Subaru Impreza WRX, except STI
2004 Subaru Impreza WRX STI (5 x 100mm BC wheels)
2005 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2005 Subaru Forester Disc Brake Rear
2005 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2005 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Drum Brake Rear
2005 Subaru Impreza WRX, except STI
2006 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2006 Subaru Forester Disc Brake Rear
2006 Subaru Impreza All Coupe & Wagon except 2.5i, Disc Brake Rear
2006 Subaru Impreza Coupe & Wagon 2.5i, Disc Brake Rear
2006 Subaru Impreza WRX, except STI
2007 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2007 Subaru Forester Disc Brake Rear
2007 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2007 Subaru Impreza WRX, except STI
2008 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2008 Subaru Forester Disc Brake Rear
2008 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2008 Subaru Impreza WRX, except STI
2009 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2009 Subaru Forester Disc Brake Rear
2009 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2009 Subaru Impreza WRX, except STI
2010 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2010 Subaru Forester Disc Brake Rear
2010 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2010 Subaru Impreza WRX, except STI
2011 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2011 Subaru Forester Disc Brake Rear
2011 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2011 Subaru Impreza WRX, except STI
2012 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2012 Subaru Impreza WRX, except STI
1999 Subaru Impreza Disc Brake Rear
2000 Subaru Impreza All w/ Drum Brake Rear
2000 Subaru Impreza Disc Brake Rear
2000 Subaru Legacy All w/ Drum Brake Rear
2000 Subaru Legacy Disc Brake Rear
2000 Subaru Outback All w/ Drum Brake Rear
2000 Subaru Outback Disc Brake Rear
2001 Subaru Forester Disc Brake Rear
2001 Subaru Forester Base All w/ Drum Brake Rear
2001 Subaru Impreza 2.2 Liter
2001 Subaru Impreza 2.4 Liter
2001 Subaru Legacy All w/ Drum Brake Rear
2001 Subaru Legacy Disc Brake Rear
2001 Subaru Outback All w/ Drum Brake Rear
2001 Subaru Outback Disc Brake Rear
2002 Subaru Forester Disc Brake Rear
2002 Subaru Forester Base All w/ Drum Brake Rear
2002 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2002 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Drum Brake Rear
2002 Subaru Impreza WRX
2002 Subaru Legacy All w/ Drum Brake Rear
2002 Subaru Legacy Disc Brake Rear
2002 Subaru Outback All w/ Disc Brake Rear from 10/01
2002 Subaru Outback All w/ Disc Brake Rear thru 9/01
2002 Subaru Outback All w/ Drum Brake Rear from 10/01
2002 Subaru Outback All w/ Drum Brake Rear thru 9/01
2003 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2003 Subaru Forester Disc Brake Rear
2003 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2003 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Drum Brake Rear
2003 Subaru Impreza WRX
2004 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2004 Subaru Forester Disc Brake Rear
2004 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2004 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Drum Brake Rear
2004 Subaru Impreza WRX, except STI
2004 Subaru Impreza WRX STI (5 x 100mm BC wheels)
2005 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2005 Subaru Forester Disc Brake Rear
2005 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2005 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Drum Brake Rear
2005 Subaru Impreza WRX, except STI
2006 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2006 Subaru Forester Disc Brake Rear
2006 Subaru Impreza All Coupe & Wagon except 2.5i, Disc Brake Rear
2006 Subaru Impreza Coupe & Wagon 2.5i, Disc Brake Rear
2006 Subaru Impreza WRX, except STI
2007 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2007 Subaru Forester Disc Brake Rear
2007 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2007 Subaru Impreza WRX, except STI
2008 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2008 Subaru Forester Disc Brake Rear
2008 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2008 Subaru Impreza WRX, except STI
2009 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2009 Subaru Forester Disc Brake Rear
2009 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2009 Subaru Impreza WRX, except STI
2010 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2010 Subaru Forester Disc Brake Rear
2010 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2010 Subaru Impreza WRX, except STI
2011 Subaru Forester All w/ Drum Brake Rear
2011 Subaru Forester Disc Brake Rear
2011 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2011 Subaru Impreza WRX, except STI
2012 Subaru Impreza All Coupe & Wagon, Disc Brake Rear
2012 Subaru Impreza WRX, except STI
Specs
Our rotors are machined and fully e-coated, just like the rotor hats. This is a protectant coating the prohibits surface rust from forming on the exposed surfaces. Once the parts are installed and being bedded in, the brake pad friction and caliper pressure will remove the coating at the spot the brake pads touch. This will expose the silver iron material underneath.
Guides & Documents
Wilwood 140-12874-DR Specifications
Wilwood 140-12874-DR Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-12874-DR |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 13.06 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 17 Inch |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Spindle Type | Factory Disc Spindle |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 13.06 in./331.70mm |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | Yes |
| Rear Rotor Included | No |
| Bolt Pattern | 5 on 100mm | 5 on 4.5" |
| Front Caliper Piston Quantity | Six |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545017762 |
| Notes | Designed for use with factory disc spindles. Included rotors are coated in Black Electro Coat. |
| Rotor Thickness | 1.25" |
| Stud Diameter | 0.52" |
| Mount Type | Radial |
| Total Piston Area | 4.04 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 8.20 sq. in. |
| Pad Volume | 3.8 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Radial |
| Rotor Finish | Black E-Coat |
| Rotor Material Type | Spec-37 Iron |
| Vane Count | 48 Curved Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Hat Type | Big Brake Hat - Flared Bell |
| Hat Finish | Black E-Coat |
| Hat Bolt Circle 1 | 5 x 3.93 |
| Hat Material Type | Aluminum |
| Hat Offset Dimension | 0.95" |
| Front Rotor Thickness | 1.250" |
| Front Caliper Material | Forged Billet Aluminum |
| Front Caliper Color | Red |
| Brake Lines Included | Yes |
| Front Rotor Style | Drilled and Slotted |
| Caliper Color | Red |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Front Rotor Construction | Vented |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2001-2011 Subaru Forester
1999-2012 Subaru Impreza
2000-2002 Subaru Legacy
2000-2002 Subaru Outback

