$266 Off
$266 Off
|
#83514012789R
Wilwood 140-12789-R Audi/Volkswagen Big Front Brake Kit
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 6R six-piston caliper serves as the base of this group of 13”-14” big rotor kits for these popular late model vehicles
- FNSL6R kits are engineered application specific for simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
$2,217.04
/each
Factory Shipped
$2,483.08
Save $266.04
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, 12.88 Inch Rotor Diameter, Red, Red
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 6R six-piston caliper serves as the base of this group of 13”-14” big rotor kits for these popular late model vehicles
- FNSL6R kits are engineered application specific for simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
- Big brake kits provide increased brake capacity and complimentary style with wheel, tire, and suspension upgrades on show cars and high performance street/track machines
- Optional caliper finishes and rotor designs simplify personalizing the style and braking requirements of any application
Key Specs
| MFG. Part # | 140-12789-R |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 12.88 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-12789-R Details
Wilwood 140-12789-R Details
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 6R six-piston caliper serves as the base of this group of 13”-14” big rotor kits for these popular late model vehicles
- FNSL6R kits are engineered application specific for simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
- Big brake kits provide increased brake capacity and complimentary style with wheel, tire, and suspension upgrades on show cars and high performance street/track machines
- Optional caliper finishes and rotor designs simplify personalizing the style and braking requirements of any application
Application
2005 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2006 Audi A3 All
2006 Volkswagen GTI Base 2.0L
2006 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2006 Volkswagen Rabbit All
2007 Audi A3 All
2007 Volkswagen EOS All
2007 Volkswagen Golf City 2.5L Vin K (8th Digit)
2007 Volkswagen GTI All
2007 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2007 Volkswagen Rabbit All
2008 Audi A3 All
2008 Volkswagen EOS All
2008 Volkswagen Golf City 2.5L Vin K (8th Digit)
2008 Volkswagen GTI All
2008 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2008 Volkswagen Rabbit All
2009 Audi A3 All
2009 Volkswagen EOS All
2009 Volkswagen Golf City 2.5L Vin K (8th Digit)
2009 Volkswagen GTI All
2009 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2009 Volkswagen Rabbit All
2009 Volkswagen Tiguan All
2010 Audi A3 All
2010 Volkswagen EOS All
2010 Volkswagen Golf City 2.5L Vin K (8th Digit)
2010 Volkswagen GTI All
2010 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2010 Volkswagen Jetta Station Wagon
2010 Volkswagen Tiguan All
2011 Audi A3 All
2011 Volkswagen EOS All
2011 Volkswagen GTI All
2011 Volkswagen Jetta Station Wagon
2011 Volkswagen Tiguan All
2012 Audi A3 All
2012 Volkswagen EOS All
2012 Volkswagen Golf Hatchback
2012 Volkswagen Golf Station Wagon
2012 Volkswagen GTI All
2012 Volkswagen Tiguan All
2013 Volkswagen EOS All
2006 Audi A3 All
2006 Volkswagen GTI Base 2.0L
2006 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2006 Volkswagen Rabbit All
2007 Audi A3 All
2007 Volkswagen EOS All
2007 Volkswagen Golf City 2.5L Vin K (8th Digit)
2007 Volkswagen GTI All
2007 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2007 Volkswagen Rabbit All
2008 Audi A3 All
2008 Volkswagen EOS All
2008 Volkswagen Golf City 2.5L Vin K (8th Digit)
2008 Volkswagen GTI All
2008 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2008 Volkswagen Rabbit All
2009 Audi A3 All
2009 Volkswagen EOS All
2009 Volkswagen Golf City 2.5L Vin K (8th Digit)
2009 Volkswagen GTI All
2009 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2009 Volkswagen Rabbit All
2009 Volkswagen Tiguan All
2010 Audi A3 All
2010 Volkswagen EOS All
2010 Volkswagen Golf City 2.5L Vin K (8th Digit)
2010 Volkswagen GTI All
2010 Volkswagen Jetta Sedan Vin K (8th Digit)
2010 Volkswagen Jetta Station Wagon
2010 Volkswagen Tiguan All
2011 Audi A3 All
2011 Volkswagen EOS All
2011 Volkswagen GTI All
2011 Volkswagen Jetta Station Wagon
2011 Volkswagen Tiguan All
2012 Audi A3 All
2012 Volkswagen EOS All
2012 Volkswagen Golf Hatchback
2012 Volkswagen Golf Station Wagon
2012 Volkswagen GTI All
2012 Volkswagen Tiguan All
2013 Volkswagen EOS All
Specs
Our rotors are machined and fully e-coated, just like the rotor hats. This is a protectant coating the prohibits surface rust from forming on the exposed surfaces. Once the parts are installed and being bedded in, the brake pad friction and caliper pressure will remove the coating at the spot the brake pads touch. This will expose the silver iron material underneath.
Guides & Documents
Wilwood 140-12789-R Specifications
Wilwood 140-12789-R Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-12789-R |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 12.88 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 17 Inch |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Slotted |
| Spindle Type | Factory Disc Spindle |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 12.88 in./327.20mm |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | Yes |
| Rear Rotor Included | No |
| Bolt Pattern | 5 on 112mm |
| Front Caliper Piston Quantity | Six |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545017526 |
| Rotor Thickness | 1.1" |
| Stud Diameter | 0.59" |
| Mount Type | Radial |
| Total Piston Area | 4.04 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 8.20 sq. in. |
| Pad Volume | 3.8 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Radial |
| Rotor Finish | Natural |
| Rotor Material Type | Spec-37 Iron |
| Vane Count | 48 Curved Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | Yes |
| Hat Type | Big Brake Hat - Short Offset |
| Hat Finish | Black E-Coat |
| Hat Bolt Circle 1 | 5 x 4.41 |
| Hat Material Type | Aluminum |
| Hat Offset Dimension | 0.70" |
| Front Rotor Thickness | 1.10" |
| Front Caliper Material | Forged Billet Aluminum |
| Front Caliper Color | Red |
| Brake Lines Included | Yes |
| Front Rotor Style | Slotted |
| Caliper Color | Red |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Front Rotor Construction | Vented |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2006-2012 Audi A3
2007 Volkswagen Golf
2007-2010 Volkswagen Golf City

