$144 Off
$144 Off
|
#83514012613R
Wilwood 140-12613-R Forged Narrow Superlite Big Front Brake Kit
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 4R four-piston caliper serves as the base
- Big rotor kit for the popular Jeep CJ vehicles, Kit fitment starts with 1981 models originally equipped with 5 bolt drive flange rotors and fitment continues to all 82-86 year vehicles
$1,196.99
/each
Factory Shipped
$1,340.63
Save $143.64
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, 12.19 Inch Rotor Diameter, Red, Red
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 4R four-piston caliper serves as the base
- Big rotor kit for the popular Jeep CJ vehicles, Kit fitment starts with 1981 models originally equipped with 5 bolt drive flange rotors and fitment continues to all 82-86 year vehicles
- SL4R kits are engineered application specific to these vehicles, providing simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
- Big brake kits offer increased brake capacity and complimentary style with wheel, tire, and suspension upgrades
- Optional caliper finishes and rotor designs simplify personalizing the style and braking requirements of any application
Key Specs
| MFG. Part # | 140-12613-R |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-12613-R Details
Wilwood 140-12613-R Details
- The unsurpassed braking capacity of the Forged Narrow Superlite 4R four-piston caliper serves as the base of this 12
- 19” big rotor kit for the popular Jeep CJ vehicles, Kit fitment starts with 1981 models originally equipped with 5 bolt drive flange rotors and fitment continues to all 82-86 year vehicles
- SL4R kits are engineered application specific to these vehicles, providing simplified installation and full compatibility with OE master cylinder output and ABS functions where used
- Big brake kits offer increased brake capacity and complimentary style with wheel, tire, and suspension upgrades
- Optional caliper finishes and rotor designs simplify personalizing the style and braking requirements of any application
Application
- Jeep CJ Series 1982-1986 All
- Jeep CJ Series 1981 All w/ 5 Bolt Drive Flange Hub & Rotor
Specs
Our rotors are machined and fully e-coated, just like the rotor hats. This is a protectant coating the prohibits surface rust from forming on the exposed surfaces. Once the parts are installed and being bedded in, the brake pad friction and caliper pressure will remove the coating at the spot the brake pads touch. This will expose the silver iron material underneath.
Guides & Documents
Wilwood 140-12613-R Specifications
Wilwood 140-12613-R Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-12613-R |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 16 Inch |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Plain Face |
| Spindle Type | Factory Disc Spindle |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 12.19 in./309.63mm |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Brake Hoses Included | No |
| Rear Rotor Included | No |
| Bolt Pattern | 5 on 5.5" |
| Front Caliper Piston Quantity | Four |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 889545017106 |
| Notes | Use with factory spindle. |
| Rotor Thickness | 1.1" |
| Stud Diameter | 0.67" |
| Mount Type | Radial |
| Total Piston Area | 4.80 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 8.20 sq. in. |
| Pad Volume | 3.8 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Radial |
| Rotor Finish | Natural |
| Rotor Material Type | Iron |
| Vane Count | 32 Straight Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Hat Type | Drag Hat- Shallow Offset |
| Hat Finish | Black E-Coat |
| Hat Bolt Circle 1 | 5 x 5.50 |
| Hat Material Type | Aluminum |
| Hat Offset Dimension | 0.81" |
| Front Rotor Thickness | 1.10" |
| Front Caliper Material | Forged Billet Aluminum |
| Front Caliper Color | Red |
| Brake Lines Included | No |
| Front Rotor Style | Solid |
| Caliper Color | Red |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
| Front Rotor Construction | Vented |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1982-1983 Jeep CJ5
1982-1986 Jeep CJ7
1982-1985 Jeep Scrambler

