$127 Off
$127 Off
|
#83514011386
Wilwood 140-11386 FDLI LP Rear Brake Kit, Mopar/Dana 2.50 Off,
- Designed to fit a variety of Dodge, Chrysler, and Plymouth applications (see list)
- Its compact designed offers extra clearance for 14.00" to 15.00" rim applications
- The four piston calipers have a black powder coated finish for added protection
$1,059.43
/each
Factory Shipped
$1,186.56
Save $127.13
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Rear Position, 11 Inch Rotor Diameter, Powder Coated
- Designed to fit a variety of Dodge, Chrysler, and Plymouth applications (see list)
- Its compact designed offers extra clearance for 14.00" to 15.00" rim applications
- The four piston calipers have a black powder coated finish for added protection
- Overall rotor diameter is 11" and is drilled with the 5 on 4.5" bolt pattern
- A neatly hidden internal shoe system provides a clean installation with superior static holding power for parking
Key Specs
| MFG. Part # | 140-11386 |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 11 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-11386 Details
Wilwood 140-11386 Details
Application
Chrysler Fifth Avenue 1983-1989 All
Chrysler Imperial 1974-1975 All
Chrysler Imperial 1981-1983 All
Chrysler Lebaron 1977-1981 All
Chrysler New Yorker 1974-1978 All
Chrysler New Yorker 1979-1982 All
Chrysler New Yorker 1983-1989 All RWD only
Chrysler Newport 1974-1978 All
Chrysler Newport 1979-1981 All
Chrysler Town & Country 1974-1978 All
Dodge 330 1963-1964 All
Dodge 440 1963-1964 All
Dodge A-Body 1965-1972 10 Inch Drum Brake Spindle
Dodge A-Body 1961-1972 9 Inch Drum Brake Spindle
Dodge A-Body 1973-1976 All
Dodge Aspen 1976-1980 All
Dodge B-Body 1962-1964 All
Dodge B-Body 1973-1979 All
Dodge B-Body 1966-1968 Disc Brake Spindle
Dodge B-Body 1970-1972 Disc Brake Spindle
Dodge B-Body 1969 Disc Brake Spindle
Early
Dodge B-Body 1969 Disc Brake Spindle
Late
Dodge B-Body 1970-1972 Drum Brake Front
Dodge B-Body 1965-1969 Drum Brake Spindle
Dodge Challenger 1973-1974 All
Dodge Challenger 1970-1972 Disc Brake Spindle
Dodge Challenger 1970-1972 Drum Brake Front
Dodge Charger 1973-1978 All
Dodge Charger 1975 All from 5/75
Dodge Charger 1975 All to 5/75
Dodge Charger 1966-1968 Disc Brake Spindle
Dodge Charger 1970-1972 Disc Brake Spindle
Dodge Charger 1969 Disc Brake Spindle
Early
Dodge Charger 1969 Disc Brake Spindle
Late
Dodge Charger 1970-1972 Drum Brake Front
Dodge Charger 1966-1969 Drum Brake Spindle
Dodge Coronet 1973-1976 All
Dodge Coronet 1966-1968 Disc Brake Spindle
Dodge Coronet 1970-1972 Disc Brake Spindle
Dodge Coronet 1969 Disc Brake Spindle
Early
Dodge Coronet 1969 Disc Brake Spindle
Late
Dodge Coronet 1970-1972 Drum Brake Front
Dodge Coronet 1965-1969 Drum Brake Spindle
Dodge Coronet Super Bee 1968 Disc Brake Spindle
Dodge Coronet Super Bee 1970-1971 Disc Brake Spindle
Dodge Coronet Super Bee 1969 Disc Brake Spindle
Early
Dodge Coronet Super Bee 1969 Disc Brake Spindle
Late
Dodge Coronet Super Bee 1970-1971 Drum Brake Front
Dodge Coronet Super Bee 1968-1969 Drum Brake Spindle
Dodge Dart 1965-1972 10 Inch Drum Brake Spindle
Dodge Dart 1963-1972 9 Inch Drum Brake Spindle
Dodge Dart 1973-1976 Disc Brake Spindle
Dodge Dart 1973-1976 Drum Brake Spindle
Dodge Dart Demon 1971-1972 10 Inch Drum Brake Spindle
Dodge Dart Demon 1971-1972 9 Inch Drum Brake Spindle
Dodge Dart Demon 1973-1976 All
Dodge Diplomat 1977-1989 All
Dodge E-Body 1973-1974 All
Dodge E-Body 1970-1972 Disc Brake Spindle
Dodge E-Body 1970-1972 Drum Brake Front
Dodge F-Body 1976-1980 All
Dodge J-Body 1980-1983 All
Dodge Lancer 1961-1962 9 Inch Drum Brake Spindle
Dodge Magnum 1978-1979 All
Dodge Mirada 1980-1983 All
Dodge Monaco 1974 All
Dodge Monaco 1978 All
Dodge Monaco 1977 All Except Royal
Dodge Monaco 1975-1976 All
Including Royal
Dodge Monaco 1977 Monaco Royal only
Dodge Polara 1962-1964 All
Dodge R/T 1976-1978 All
Dodge St. Regis 1979-1981 All
Magnum Force Spindle 9999 Magnum Force Spindle
Plymouth A-Body 1965-1972 10 Inch Drum Brake Spindle
Plymouth A-Body 1960-1972 9 Inch Drum Brake Spindle
Plymouth A-Body 1973-1976 All
Plymouth B-Body 1962-1964 All
Plymouth B-Body 1973-1979 All
Plymouth B-Body 1966-1968 Disc Brake Spindle
Plymouth B-Body 1970-1972 Disc Brake Spindle
Plymouth B-Body 1969 Disc Brake Spindle
Early
Plymouth B-Body 1969 Disc Brake Spindle
Late
Plymouth B-Body 1970-1972 Drum Brake Front
Plymouth B-Body 1965-1969 Drum Brake Spindle
Plymouth Barracuda 1965-1969 10 Inch Drum Brake Spindle
Plymouth Barracuda 1964-1969 9 Inch Drum Brake Spindle
Plymouth Barracuda 1973-1974 All
Plymouth Barracuda 1970-1972 Disc Brake Spindle
Plymouth Barracuda 1970-1972 Drum Brake Front
Plymouth Belvedere 1962-1964 All
Plymouth Belvedere 1966-1968 Disc Brake Spindle
Plymouth Belvedere 1970 Disc Brake Spindle
Plymouth Belvedere 1969 Disc Brake Spindle
Early
Plymouth Belvedere 1969 Disc Brake Spindle
Late
Plymouth Belvedere 1970 Drum Brake Front
Plymouth Belvedere 1965-1969 Drum Brake Spindle
Plymouth Caravelle 1982-1984 All
Plymouth Caravelle 1985 All RWD only
Plymouth Duster 1970-1972 10 Inch Drum Brake Spindle
Plymouth Duster 1970-1972 9 Inch Drum Brake Spindle
Plymouth Duster 1973-1976 All
Plymouth E-Body 1973-1974 All
Plymouth E-Body 1970-1972 Disc Brake Spindle
Plymouth E-Body 1970-1972 Drum Brake Front
Plymouth F-Body 1976-1980 All
Plymouth Fury 1962-1964 All
Plymouth Fury 1974 All
Plymouth Fury 1978 All
Plymouth Fury 1975-1977 Except Gran Fury
Plymouth Gran Fury 1975-1977 Gran Fury Only
Plymouth GTX 1973-1975 All
Plymouth GTX 1967-1968 Disc Brake Spindle
Plymouth GTX 1970-1972 Disc Brake Spindle
Plymouth GTX 1969 Disc Brake Spindle
Early
Plymouth GTX 1969 Disc Brake Spindle
Late
Plymouth GTX 1970-1972 Drum Brake Front
Plymouth GTX 1967-1969 Drum Brake Spindle
Plymouth J-Body 1980-1983 All
Plymouth Roadrunner 1973-1980 All
Plymouth Roadrunner 1968 Disc Brake Spindle
Plymouth Roadrunner 1970-1972 Disc Brake Spindle
Plymouth Roadrunner 1969 Disc Brake Spindle
Early
Plymouth Roadrunner 1969 Disc Brake Spindle
Late
Plymouth Roadrunner 1970-1972 Drum Brake Front
Plymouth Roadrunner 1968-1969 Drum Brake Spindle
Plymouth Satellite 1973-1974 All
Plymouth Satellite 1966-1968 Disc Brake Spindle
Plymouth Satellite 1970-1972 Disc Brake Spindle
Plymouth Satellite 1969 Disc Brake Spindle
Early
Plymouth Satellite 1969 Disc Brake Spindle
Late
Plymouth Satellite 1970-1972 Drum Brake Front
Plymouth Satellite 1965-1969 Drum Brake Spindle
Plymouth Savoy 1962-1964 All
Plymouth Scamp 1973-1976 All
Plymouth Valiant 1965-1972 10 Inch Drum Brake Spindle
Plymouth Valiant 1960-1972 9 Inch Drum Brake Spindle
Plymouth Valiant 1973-1976 Disc Brake Spindle
Plymouth Valiant 1973-1976 Drum Brake Spindle
Plymouth Volare 1976-1980 All
Charts
Specs
Wilwood 140-11386 Specifications
Wilwood 140-11386 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-11386 |
| Brand | Wilwood |
| Position | Rear |
| Rotor Diameter | 11 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Four |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Black |
| Parking Brake Provision | Yes |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 14 Inch |
| Rotor Shape | Round |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Plain Face |
| Front Rotor Included | No |
| Front Caliper Included | No |
| Rear Caliper Included | Yes |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Rear Rotor Included | Yes |
| Bolt Pattern | 5 on 4.5" |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 889545012736 |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Offset | 2.5" |
| Axle Flange Offset | 2.50" |
| Mount Type | Lug |
| Total Piston Area | 1.98 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 5.1 sq. in. |
| Pad Volume | 1.71 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Lug |
| Rotor Finish | Plain |
| Rotor Material Type | Iron |
| Vane Count | 32 Straight Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Brake Lines Included | No |
| Caliper Color | Black |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1975-1983 Chrysler Cordoba
1974-1983 Chrysler Imperial
1977-1981 Chrysler LeBaron
1974-1981 Chrysler Newport
1963-1964 Dodge 330
1963-1964 Dodge 440
1976-1980 Dodge Aspen
1970-1974 Dodge Challenger
1966-1978 Dodge Charger
1965-1976 Dodge Coronet
1962-1976 Dodge Dart
1977-1989 Dodge Diplomat
1961-1962 Dodge Lancer
1978-1979 Dodge Magnum
1980-1983 Dodge Mirada
1974-1978 Dodge Monaco
1962-1972 Dodge Polara
1964-1974 Plymouth Barracuda
1962-1970 Plymouth Belvedere
1982-1984 Plymouth Caravelle
1970-1976 Plymouth Duster
1962-1978 Plymouth Fury
1967-1971 Plymouth GTX
1968-1975 Plymouth Roadrunner
1965-1974 Plymouth Satellite
1962-1964 Plymouth Savoy
1971-1976 Plymouth Scamp
1960-1976 Plymouth Valiant
1976-1980 Plymouth Volare

