$148 Off
$148 Off
|
#83514010736DR
Wilwood 140-10736-DR DP6 12.19 Inch Front Disc Brake Kit, 88-00 Civic
- Will fit various '88-'00 Honda's
- 12.19 disc diameter and 15" overall diameter
- 4 on 3.93" bolt pattern
$1,230.89
/each
Factory Shipped
$1,378.59
Save $147.70
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Front Position, 12.19 Inch Rotor Diameter, Red, Red
- Will fit various '88-'00 Honda's
- 12.19 disc diameter and 15" overall diameter
- 4 on 3.93" bolt pattern
- Kit will work with OE master cylinder output and factory ABS functions
- Six-piston calipers with stainless steel pistons
Key Specs
| MFG. Part # | 140-10736-DR |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 140-10736-DR Details
Wilwood 140-10736-DR Details
The enhanced brake capacity and pad performance of the DynaPro 6 forged billet six-piston caliper is combined with 12.19" diameter rotors for this group of front wheel drive sport compact kits. These kits are the perfect compliment to wheel, tire, and suspension upgrades on daily drivers, competition vehicles, and custom styled show machines. Each kit is engineered vehicle specific to maintain full compatibility with the OE master cylinder output and factory ABS functions. Optional caliper finishes and rotor designs enable the builder to personalize the style and optimize brake performance for every individual application.
Application
1988 Honda Civic Sedan w/ AT
1988 Honda Civic Sedan w/ MT
1988 Honda Civic HB Base
1988 Honda CRX DX & SI
1988 Honda CRX HF
1989 Honda Civic HB DX
1989 Honda Civic Sedan DX / LX Models
1989 Honda Civic HB Base
1989 Honda Civic HB SI
1989 Honda CRX DX & SI
1989 Honda CRX HF
1990 Honda Civic HB DX
1990 Honda Civic Sedan DX / LX Models
1990 Honda Civic HB Base
1990 Honda Civic HB SI
1990 Honda CRX DX
1990 Honda CRX HF
1990 Honda CRX SI
1991 Honda Civic HB DX
1991 Honda Civic Sedan DX / LX Models
1991 Honda Civic HB Base
1991 Honda Civic HB SI
1991 Honda CRX DX
1991 Honda CRX HF
1991 Honda CRX SI
1992 Honda Civic HB Auto Excludes SI Model
1992 Honda Civic HB Manual Excludes SI Model
1992 Honda Civic Sedan DX / LX Models w/ AT
1992 Honda Civic Sedan DX / LX Models w/ MT
1992 Honda Civic HB SI
1993 Honda Civic Coupe DX w/ Auto
1993 Honda Civic Coupe DX w/ Manual
1993 Honda Civic HB Auto Excludes SI Model
1993 Honda Civic HB Manual Excludes SI Model
1993 Honda Civic Sedan DX / LX Models w/ AT
1993 Honda Civic Sedan DX / LX Models w/ MT
1993 Honda Civic HB SI
1993 Honda Civic del Sol w/ Rear Disc
1993 Honda Civic del Sol w/ Rear Drum
1994 Honda Civic Coupe DX w/ Auto
1994 Honda Civic Coupe DX w/ Manual
1994 Honda Civic HB Auto Excludes SI Model
1994 Honda Civic HB Manual Excludes SI Model
1994 Honda Civic HB SI w/ out ABS
1994 Honda Civic Sedan DX w/ MT
1994 Honda Civic Sedan DX Models w/ AT
1994 Honda Civic Sedan LX w/ AT w/ out ABS
1994 Honda Civic Sedan LX w/ MT w/ out ABS
1994 Honda Civic del Sol W/ Rear Drum
1995 Honda Civic Coupe DX w/ Auto
1995 Honda Civic Coupe DX w/ Manual
1995 Honda Civic HB Auto Excludes SI Model
1995 Honda Civic HB Manual Excludes SI Model
1995 Honda Civic HB SI w/ out ABS
1995 Honda Civic Sedan DX w/ AT
1995 Honda Civic Sedan DX w/ MT
1995 Honda Civic Sedan LX w/ AT w/ out ABS
1995 Honda Civic Sedan LX w/ MT w/ out ABS
1995 Honda Civic del Sol W/ Rear Disc S
1995 Honda Civic del Sol W/ Rear Drum
1996 Honda Civic Coupe DX / HX Models
1996 Honda Civic Sedan w/ out ABS
1996 Honda Civic Coupe EX w/out ABS
1996 Honda Civic del Sol W/ Rear Disc S
1996 Honda Civic del Sol W/ Rear Drum
1997 Honda Civic Coupe DX / HX Models
1997 Honda Civic Sedan Excludes EX
1997 Honda Civic del Sol W/ Rear Disc S
1997 Honda Civic del Sol W/ Rear Drum
1998 Honda Civic Coupe DX / HX Models
1998 Honda Civic HB
1998 Honda Civic Sedan w/ out ABS
1998 Honda Civic Sedan GX
1999 Honda Civic Coupe DX / HX Models
1999 Honda Civic HB
1999 Honda Civic Sedan
1999 Honda Civic Sedan GX
2000 Honda Civic Coupe DX / HX Models
2000 Honda Civic HB
2000 Honda Civic Sedan
1988 Honda Civic Sedan w/ MT
1988 Honda Civic HB Base
1988 Honda CRX DX & SI
1988 Honda CRX HF
1989 Honda Civic HB DX
1989 Honda Civic Sedan DX / LX Models
1989 Honda Civic HB Base
1989 Honda Civic HB SI
1989 Honda CRX DX & SI
1989 Honda CRX HF
1990 Honda Civic HB DX
1990 Honda Civic Sedan DX / LX Models
1990 Honda Civic HB Base
1990 Honda Civic HB SI
1990 Honda CRX DX
1990 Honda CRX HF
1990 Honda CRX SI
1991 Honda Civic HB DX
1991 Honda Civic Sedan DX / LX Models
1991 Honda Civic HB Base
1991 Honda Civic HB SI
1991 Honda CRX DX
1991 Honda CRX HF
1991 Honda CRX SI
1992 Honda Civic HB Auto Excludes SI Model
1992 Honda Civic HB Manual Excludes SI Model
1992 Honda Civic Sedan DX / LX Models w/ AT
1992 Honda Civic Sedan DX / LX Models w/ MT
1992 Honda Civic HB SI
1993 Honda Civic Coupe DX w/ Auto
1993 Honda Civic Coupe DX w/ Manual
1993 Honda Civic HB Auto Excludes SI Model
1993 Honda Civic HB Manual Excludes SI Model
1993 Honda Civic Sedan DX / LX Models w/ AT
1993 Honda Civic Sedan DX / LX Models w/ MT
1993 Honda Civic HB SI
1993 Honda Civic del Sol w/ Rear Disc
1993 Honda Civic del Sol w/ Rear Drum
1994 Honda Civic Coupe DX w/ Auto
1994 Honda Civic Coupe DX w/ Manual
1994 Honda Civic HB Auto Excludes SI Model
1994 Honda Civic HB Manual Excludes SI Model
1994 Honda Civic HB SI w/ out ABS
1994 Honda Civic Sedan DX w/ MT
1994 Honda Civic Sedan DX Models w/ AT
1994 Honda Civic Sedan LX w/ AT w/ out ABS
1994 Honda Civic Sedan LX w/ MT w/ out ABS
1994 Honda Civic del Sol W/ Rear Drum
1995 Honda Civic Coupe DX w/ Auto
1995 Honda Civic Coupe DX w/ Manual
1995 Honda Civic HB Auto Excludes SI Model
1995 Honda Civic HB Manual Excludes SI Model
1995 Honda Civic HB SI w/ out ABS
1995 Honda Civic Sedan DX w/ AT
1995 Honda Civic Sedan DX w/ MT
1995 Honda Civic Sedan LX w/ AT w/ out ABS
1995 Honda Civic Sedan LX w/ MT w/ out ABS
1995 Honda Civic del Sol W/ Rear Disc S
1995 Honda Civic del Sol W/ Rear Drum
1996 Honda Civic Coupe DX / HX Models
1996 Honda Civic Sedan w/ out ABS
1996 Honda Civic Coupe EX w/out ABS
1996 Honda Civic del Sol W/ Rear Disc S
1996 Honda Civic del Sol W/ Rear Drum
1997 Honda Civic Coupe DX / HX Models
1997 Honda Civic Sedan Excludes EX
1997 Honda Civic del Sol W/ Rear Disc S
1997 Honda Civic del Sol W/ Rear Drum
1998 Honda Civic Coupe DX / HX Models
1998 Honda Civic HB
1998 Honda Civic Sedan w/ out ABS
1998 Honda Civic Sedan GX
1999 Honda Civic Coupe DX / HX Models
1999 Honda Civic HB
1999 Honda Civic Sedan
1999 Honda Civic Sedan GX
2000 Honda Civic Coupe DX / HX Models
2000 Honda Civic HB
2000 Honda Civic Sedan
Charts
Installation Instructions (PDF)
Wheel Clearance Diagram (JPG)
Specs
Our rotors are machined and fully e-coated, just like the rotor hats. This is a protectant coating the prohibits surface rust from forming on the exposed surfaces. Once the parts are installed and being bedded in, the brake pad friction and caliper pressure will remove the coating at the spot the brake pads touch. This will expose the silver iron material underneath.
Wilwood 140-10736-DR Specifications
Wilwood 140-10736-DR Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 140-10736-DR |
| Brand | Wilwood |
| Position | Front |
| Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Rotor Type | Vented |
| Caliper Pistons | Six |
| Caliper Finish | Powder Coated |
| Color | Red |
| Parking Brake Provision | No |
| Minimum Recommended Wheel Diameter | 15 Inch |
| Hardware Included | Yes |
| Rotor Style | Drilled & Slotted |
| Spindle Type | Factory Disc Spindle |
| Front Rotor Included | Yes |
| Front Rotor Diameter | 12.19 Inch |
| Front Caliper Included | Yes |
| Rear Caliper Included | No |
| Front Spindles Included | No |
| Master Cylinder Included | No |
| Brake Booster Included | No |
| Rear Rotor Included | No |
| Bolt Pattern | 4 on 100mm |
| Front Caliper Piston Quantity | 6 |
| Front Caliper Finish | Powder Coated |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 889545010008 |
| Rotor Thickness | 0.81" |
| Stud Diameter | 0.5" |
| Mount Type | Lug |
| Total Piston Area | 3.08 sq. in. |
| Piston Type | Stainless |
| Pad Area | 7.30 sq. in. |
| Pad Volume | 2.4 cu. in. |
| Brake Pad Compound | BP-10 |
| Caliper Type | Lug |
| Rotor Finish | Black E-Coat |
| Rotor Material Type | Iron |
| Vane Count | 32 Straight Vane |
| Bedded | No |
| Balanced | No |
| Hat Type | Big Brake Hat - Short Offset |
| Hat Finish | Black E-Coat |
| Hat Bolt Circle 1 | 4 x 3.93 |
| Hat Material Type | Aluminum |
| Hat Offset Dimension | 0.45" |
| Brake Lines Included | No |
| Caliper Color | Red |
| Caliper Material Type | Forged Aluminum |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1988-2000 Honda Civic
1993-1997 Honda Civic del Sol
1988-1991 Honda CRX

