-7%
-7%
|
#83512015255
Wilwood 120-15255 Forged Dynalite Caliper, 1.38 Piston/1 Inch
$184.24
/each
Factory Shipped
$198.98
Save $14.74
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Caliper Pistons | Four |
| Fitting Attachment 1 | Female Threads |
| Parking Brake Provision | No |
| Fittings Included | No |
| Brake Pads Included | No |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 120-15255 Details
Wilwood 120-15255 Details
Wilwoods new Forged Narrow Mount Dynalite (FNDL) calipers are ideal for and widely used in many competition applications including late models,modifieds, sprints, off road and road racing. Computer generated design and stress analysis technology, is the latest innovation from Wilwood providing substantial improvements in strength and performance over all comparable caliper models.
Forged Narrow Mount Dynalites are the strongest calipers in the class. FNDL calipers are a direct replacement for all previous Wilwood NDL’s and similar competitive brands with 3.50" centered mounting tabs. A total of five bolts provide superior bridge strength and positive retention of the top loaded 7816 or 7216 type brake pads. The full range of PolyMatrix pad compounds is available to match the brake response and heat range requirements of any competition application.
- Strongest calipers in the class
- 3.50" centered mounting tabs
- Superior bridge strength and positive retention
- 5 bolts providing bridge strenth and positive retention
Wilwood 120-15255 Specifications
Wilwood 120-15255 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 120-15255 |
| Brand | Wilwood |
| Caliper Pistons | Four |
| Fitting Attachment 1 | Female Threads |
| Parking Brake Provision | No |
| Fittings Included | No |
| Brake Pads Included | No |
| Caliper Finish | Type III Anodized |
| Material Type | Forged Aluminum |
| GENERAL | |
| Piston Diameter | 1.38" |
| Caliper Material Type | Aluminum |
| Caliper Color | Gray |
| Thread Size | 1/8" NPT |
| Bracket Included | No |
| Sold in Quantity | Each |
| Rotor Diameter | 12.72 Inch |
| Bore Size | 1.38" |
| Color | Gray |
| Inlet Fitting | 1/8"-27 NPT |
| Centerline of Holes | 3.50" |
| Overall Length | 7.01" |
| Rotor Thickness | 1.00" |
| Finish | Type III Anodized |
| Piston Type | Stainless |
| GTIN Code | 889545076332 |
| Logo | Wilwood |
Ratings & Reviews
1
1 Review
Ratings & Reviews
1
1 Review
1
1 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
1
Filter by Ratings
Slow shipping
1.0
7 months ago
28
Ky
Verified
Needed that asap took almost 2 weeks. Finally just bought local.
Showing 1 of 1 reviews

