-7%
-7%
|
#83512014375
Wilwood 120-14375 Caliper, 1-3/4 Inch Bore, 3/8 Inch Rotor
$254.04
/each
In Stock
$274.37
Save $20.33
Order soon, only 1 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Caliper Pistons | Two |
| Fitting Attachment 1 | Female Threads |
| Parking Brake Provision | No |
| Fittings Included | No |
| Brake Pads Included | No |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWilwood 120-14375 Details
Wilwood 120-14375 Details
WLD-20 racing calipers provide the ultimate in strength, weight savings, and high efficiency brake clamping for F/F and all other formula category road race vehicles configured for use with the traditional LD20 lug mount style calipers. The calipers feature a high strength, light-weight 2.3 pound forged aluminum body fitted with machined stainless steel pistons in the standard WLD20 model, or heat-blocking Thermlock pistons in the WLD20/ST models. All WDL20 series calipers utilize the same mounting centers, height and offset as the traditional LD20 calipers. The calipers accept WIlwood type 5214 brake pads, or any brake pad made to fit the original LD20 models.
- Aluminum construction
- 3/8 inch rotor
- 1.75 inch bore
- Steel pistons
- Sold each
Wilwood 120-14375 Specifications
Wilwood 120-14375 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 120-14375 |
| Brand | Wilwood |
| Caliper Pistons | Two |
| Fitting Attachment 1 | Female Threads |
| Parking Brake Provision | No |
| Fittings Included | No |
| Brake Pads Included | No |
| Material Type | Aluminum |
| GENERAL | |
| Piston Diameter | 1.75" |
| Caliper Material Type | Aluminum |
| Caliper Color | Gray |
| Thread Size | 3/8"-24 |
| Bracket Included | No |
| Bore Size | 1.75" |
| Color | Gray |
| Rotor Thickness | 0.38" |
| Finish | Type III Anodized |
| GTIN Code | 889545071283 |
| Notes | Accepts up to 10.00 in. rotor diameter. |
| Logo | Wilwood |

