|
#815U500B0042500
Weld Racing U500B0042500 15x10 Raptor U500 Wheel, 4x136, Black
- The WELD Raptor U500 is a new addition to the WELD UTV wheel lineup, ideal for taking your UTV off-road racing, exploring dunes or any weekend adventure you have planned.
- Sporting an aggressive 7-spoke design and deep lip, the Raptor U500 features a functional race beadlock ring with grade 8 hardware and machined pockets for weight reduction.
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Weld Racing Raptor Series Wheels
Product Summary
Universal Fit, 4x136 mm Wheel Bolt Pattern (mm), Satin
- The WELD Raptor U500 is a new addition to the WELD UTV wheel lineup, ideal for taking your UTV off-road racing, exploring dunes or any weekend adventure you have planned.
- Sporting an aggressive 7-spoke design and deep lip, the Raptor U500 features a functional race beadlock ring with grade 8 hardware and machined pockets for weight reduction.
- Satin Black finish with a Satin Black beadlock ring, with bolt patterns to fit all popular Can-Am, Polaris, Textron, Honda, newer Yamaha UTVs and Side by Sides.
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x136 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
| Wheel Backspace Range | 5.000" - 5.499" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWeld Racing U500B0042500 Details
Weld Racing U500B0042500 Details
RAPTOR UTV
U500 Satin Black
- The WELD Raptor U500 is a new addition to the WELD UTV wheel lineup, ideal for taking your UTV off-road racing, exploring dunes or any weekend adventure you have planned.
- Sporting an aggressive 7-spoke design and deep lip, the Raptor U500 features a functional race beadlock ring with grade 8 hardware and machined pockets for weight reduction.
- Satin Black finish with a Satin Black beadlock ring, with bolt patterns to fit all popular Can-Am, Polaris, Textron, Honda, newer Yamaha UTVs and Side by Sides.
Weld Racing U500B0042500 Specifications
Weld Racing U500B0042500 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | U500B0042500 |
| Brand | Weld Racing |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x136 mm |
| Wheel Backspace | 5" |
| Wheel Backspace Range | 5.000" - 5.499" |
| Finish | Satin |
| Color | Black |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Load Capacity | 1300 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 190300602629 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

