|
#815U500A8042400
Weld Racing U500A8042400 14x8 Raptor U500 Wheel, 4x136, Black
- The WELD Raptor U500 is a new addition to the WELD UTV wheel lineup, ideal for taking your UTV off-road racing, exploring dunes or any weekend adventure you have planned.
- Sporting an aggressive 7-spoke design and deep lip, the Raptor U500 features a functional race beadlock ring with grade 8 hardware and machined pockets for weight reduction.
$309.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 14 Inch Wheel Diameter, 8" Width, Satin
- The WELD Raptor U500 is a new addition to the WELD UTV wheel lineup, ideal for taking your UTV off-road racing, exploring dunes or any weekend adventure you have planned.
- Sporting an aggressive 7-spoke design and deep lip, the Raptor U500 features a functional race beadlock ring with grade 8 hardware and machined pockets for weight reduction.
- Satin Black finish with a Satin Black beadlock ring, with bolt patterns to fit all popular Can-Am, Polaris, Textron, Honda, newer Yamaha UTVs and Side by Sides.
Key Specs
| Wheel Diameter | 14 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x136 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWeld Racing U500A8042400 Details
Weld Racing U500A8042400 Details
RAPTOR UTV
U500 Satin Black
- The WELD Raptor U500 is a new addition to the WELD UTV wheel lineup, ideal for taking your UTV off-road racing, exploring dunes or any weekend adventure you have planned.
- Sporting an aggressive 7-spoke design and deep lip, the Raptor U500 features a functional race beadlock ring with grade 8 hardware and machined pockets for weight reduction.
- Satin Black finish with a Satin Black beadlock ring, with bolt patterns to fit all popular Can-Am, Polaris, Textron, Honda, newer Yamaha UTVs and Side by Sides.
Weld Racing U500A8042400 Specifications
Weld Racing U500A8042400 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | U500A8042400 |
| Brand | Weld Racing |
| Wheel Diameter | 14 Inch |
| Width | 8" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 4x136 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Satin |
| Color | Black |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | Yes |
| Load Capacity | 1300 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 190300602988 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

