|
#815S90871163P43
Weld Racing S90871163P43 17x11 Belmont Beadlock Wheel, 5x120.65
- Gloss Black
- The Belmont Beadlock is designed for pure on track performance featuring a 6061 forged beadlock ring with Heli-Coil® thread inserts
- Its innovative monoblock construction using our Rotary Formed technology guarantees rigidity and reduced weight
$900.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 17 Inch Wheel Diameter, 11" Width, Black
- Gloss Black
- The Belmont Beadlock is designed for pure on track performance featuring a 6061 forged beadlock ring with Heli-Coil® thread inserts
- Its innovative monoblock construction using our Rotary Formed technology guarantees rigidity and reduced weight
- Gloss black milled center and beadlock ring finish with a mirror polish lip and clear coat protection
Key Specs
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 11" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 7.75" |
| Wheel Offset | 43 mm |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWeld Racing S90871163P43 Details
Weld Racing S90871163P43 Details
BELMONT BEADLOCK
- Gloss Black
- The Belmont Beadlock is designed for pure on track performance featuring a 6061 forged beadlock ring with Heli-Coil® thread inserts
- Its innovative monoblock construction using our Rotary Formed technology guarantees rigidity and reduced weight
- Gloss black milled center and beadlock ring finish with a mirror polish lip and clear coat protection
Weld Racing S90871163P43 Specifications
Weld Racing S90871163P43 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | S90871163P43 |
| Brand | Weld Racing |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 11" |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 7.75" |
| Wheel Offset | 43 mm |
| Wheel Backspace Range | 7.00" and greater |
| Finish | Black |
| Color | Black |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Center Bore Diameter | 78.1" |
| Load Capacity | 1600 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 190300118434 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lip Size | 15 |
| Lug Nuts Included | No |

