|
#815S90870067P50
Weld Racing S90870067P50 17x10 Belmont Beadlock Wheel, 5x114.3
- Gloss Black
- The Belmont Beadlock is designed for pure on track performance featuring a 6061 forged beadlock ring with Heli-Coil® thread inserts
- Its innovative monoblock construction using our Rotary Formed technology guarantees rigidity and reduced weight
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Weld Racing Belmont Drag Beadlock Series Wheels
Product Summary
Universal Fit, 17 Inch Wheel Diameter, 10" Width, Black
- Gloss Black
- The Belmont Beadlock is designed for pure on track performance featuring a 6061 forged beadlock ring with Heli-Coil® thread inserts
- Its innovative monoblock construction using our Rotary Formed technology guarantees rigidity and reduced weight
- Gloss black milled center and beadlock ring finish with a mirror polish lip and clear coat protection
Key Specs
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 7.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyWeld Racing S90870067P50 Details
Weld Racing S90870067P50 Details
BELMONT BEADLOCK
- Gloss Black
- The Belmont Beadlock is designed for pure on track performance featuring a 6061 forged beadlock ring with Heli-Coil® thread inserts
- Its innovative monoblock construction using our Rotary Formed technology guarantees rigidity and reduced weight
- Gloss black milled center and beadlock ring finish with a mirror polish lip and clear coat protection
Weld Racing S90870067P50 Specifications
Weld Racing S90870067P50 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | S90870067P50 |
| Brand | Weld Racing |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Width | 10" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 7.5" |
| Wheel Offset | 50 mm |
| Wheel Backspace Range | 7.00" and greater |
| Finish | Black |
| Color | Black |
| GENERAL | |
| DOT-Approved | No |
| Center Bore Diameter | 78.1 mm |
| Load Capacity | 1600 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 190300118403 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lip Size | 1.5 |
| Lug Nuts Included | No |

