$359 Off
$359 Off
#815735B518B496
Weld 735B-518B49-6 15x18 9 Inch Offset Magnum Sprint Wheel
- Forged aluminum construction
- 6061 anodized centers
- Grade 8 Hardware
$1,012.50
/each
In Stock
$1,371.95
Save $359.45
Order soon, only 1 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 15 Inch Wheel Diameter, 18" Width, Matte
- Forged aluminum construction
- 6061 anodized centers
- Grade 8 Hardware
- Multi-piece construction allows replacing of damaged parts
- Double, single, and non beadlock options available
Key Specs
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 18" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Splined |
| Wheel Material Type | Forged Aluminum |
| Wheel Offset | 9 mm |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
The Weld 735B-518B49-6 15x18 9 Inch Offset Magnum Sprint Wheel is a premium racing wheel designed for maximum performance and durability on the track. Featuring a 42-spline, 6-hole configuration, it sports a striking gold center with a black shell and a polished double/cover beadlock for secure tire seating. Built for sprint car racing, this wheel combines strength, lightweight construction, and eye-catching style.
- Forged aluminum construction
- 6061 anodized centers
- Grade 8 Hardware
- Multi-piece construction allows replacing of damaged parts
- Double, single, and non beadlock options available
- 6 pin and 6 pin Centerlock available
Specs
- 42-Spline
- 6 Hole
- Gold Center/Black Shell
- Polished Double/Cover Beadlock
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Weld Racing warrants to the original retail purchaser that wheels manufactured by Weld Racing will be free from structural failure, under normal and intended usage, for 30 days from the date of purchase for race wheels, 3 years for street wheels, and truck wheels carry a lifetime structural failure warranty.
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 735B-518B49-6 |
| Brand | Weld Wheels |
| Wheel Diameter | 15 Inch |
| Width | 18" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Splined |
| Wheel Material Type | Forged Aluminum |
| Wheel Offset | 9 mm |
| Finish | Matte |
| Color | Gold |
| Beadlock Included | Yes |
| GENERAL | |
| Spline Count | 42 |
| Sold in Quantity | Each |
