|
#3191422873GM6
Vision Wheels 142-2873GM-6 American Muscle 142 Legend 5 Wheel
- 20x8.5 Inch Wheel
- 6 on 5.5 Inch Bolt Pattern
- Gloss Gray with Machine Lip
$294.99
/each
Factory Shipped
$302.45
Save $7.46
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 20 Inch Wheel Diameter, Raw
- 20x8.5 Inch Wheel
- 6 on 5.5 Inch Bolt Pattern
- Gloss Gray with Machine Lip
- 4.5 Inch Backspacing
- Sold individually
Key Specs
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Backspace | 5" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Finish | Raw |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyVision Wheel 142-2873GM-6 Details
Vision Wheel 142-2873GM-6 Details
Inspired by the iconic styles of the past - built with modern materials and technologies; Vision's American Muscle wheels blur the lines between eye-catching, retro designs and modern shapes and sizes to create the best looking performance wheels for your favorite hot rod project. Available in a multitude of styles, finishes, and sizes - Vision's American Muscle line has something for any of your needs - from the classic 50's and 60's cars to todays modern muscle platforms - Vision Wheels will set you apart from the rest of the pack!
Vision Wheel 142-2873GM-6 Specifications
Vision Wheel 142-2873GM-6 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 142-2873GM-6 |
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x5 in. |
| Wheel Backspace | 5" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Finish | Raw |
| GENERAL | |
| Center Bore Diameter | 3" |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 886821061136 |
| TPMS Sensor Compatible | Yes |
| Wheel Construction | 1-Piece |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |
| Hub Centric Ring Compatible | Yes |
| Valve Stems Included | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
2020-2023 Jeep Gladiator
2021-2023 Jeep Wrangler

