|
#60312287
VS Racing VSR44WG Wastegate Gen 2, 44MM, Spring Pressure 12 PSI
- Springs are included: Red 4psi, Green 6 psi, Yellow 6psi
- Natural color spring in the unit is 6 and 6
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Turbocharger Wastegates
Product Summary
Universal Fit, Mechanical Wastegate Style, Black
- Springs are included: Red 4psi, Green 6 psi, Yellow 6psi
- Natural color spring in the unit is 6 and 6
Key Specs
| Wastegate Type | External |
| Wastegate Size | 44mm |
| Wastegate Base Material | Stainless Steel |
| Wastegate Top Cap Color | Black |
| Flanges Included | Yes |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyVS Racing VSR44WG Details
VS Racing VSR44WG Details
VSR 44mm Gen 2 Wastegate comes complete as a kit with flanges. base spring pressure is normally 12psi
- Springs are included: Red 4psi, Green 6 psi, Yellow 6psi
- Natural color spring in the unit is 6 and 6
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Emissions warning: this part only legal for sale or use in California for racing (competition) vehicles which may never be used, registered, or licensed for use upon a public highway. Any other use renders the vehicle tampered and not legal for use on California public highways (any public street or roadway, public dirt road, public park, or publicly maintained right of way open to the use of the public for vehicular travel). Violations subject to $37,500 penalty per violation per vehicle, revocation of registration, loss of use on California public right of ways, and proof of correction for tampering. There are similar restrictions and penalties under federal law and the laws of all other states with penalties under federal law of up to approximately $45,268 per tampered vehicle and/or engine.
VS Racing VSR44WG Specifications
VS Racing VSR44WG Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | VSR44WG |
| Brand | VS Racing |
| Wastegate Type | External |
| Wastegate Size | 44mm |
| Wastegate Base Material | Stainless Steel |
| Wastegate Top Cap Color | Black |
| Flanges Included | Yes |
| Water Cooling Capable | Yes |
| GENERAL | |
| Wastegate Style | Mechanical |
| Spring Rates Included | 4 psi, 6 psi, 7 psi |
| Wastegate Base Finish | Natural |
| Wastegate Top Cap Material | Aluminum |
| Wastegate Top Cap Finish | Anodized |
| Clamps Included | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Great fitment
5.0
4 years ago
Coty
Lonaconing md
Verified
So far so good I spent the extra money vs a eBay knockoff and I'm so happy I did.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

