|
#6038870
VS Racing 6673 Turbo, Cast Wheel T4 .91 AR, 800 HP C366V-1
- 800 HP flywheel rated (typically 650 or less at the tire)
- Compressor: 66/92 and Turbine: 80/73
- 1/4-inch NPT oil feed with standard T4 oil drain
$398.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Product Summary
T4 Divided Turbine Housing Inlet Flange
- 800 HP flywheel rated (typically 650 or less at the tire)
- Compressor: 66/92 and Turbine: 80/73
- 1/4-inch NPT oil feed with standard T4 oil drain
- Turbine configuration is .91AR with divided T4 inlet flange and 4-inch Marmon outlet
- Compressor uses slip fit 4-inch inlet and 2.5-inch outlet
Key Specs
| Turbine Housing Inlet Flange | T4 Divided |
| Turbine Housing Outlet Flange | 4 Inch V-Band |
| Turbocharger Style | T4 |
| Volute Type | Twin Scroll |
| Compressor Wheel Construction | Cast Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyVS Racing C366V-1 Details
VS Racing C366V-1 Details
- Cast-iron .91 A/R ratio turbine housing with divided T4 inlet flange and 4-inch Marmon outlet
- 360-degree journal bearing center housing with ¼-inch NPT oil feed and T4 oil drain flange
- Cast aluminum compressor housing with slip fit 4-inch inlet and 2.5-inch outlet
- 80mm exducer/73mm inducer turbine wheel
- 66mm inducer/92mm exducer cast aluminum compressor wheel
- Rated to 800 flywheel HP (typical 300-360ci engine will net 650 or less at the tire)
- Works well for single turbo builds or non-symmetrical twin turbo combinations
- Universal turbo designed for custom fabricated turbo applications and custom builds
- Great midrange turbo with higher quality than cheap online turbo options
Your Custom Turbo Build Begins Here
Chances are your daily driver has at least one turbo on it, as all the major manufacturers offer small displacement turbocharged engines in cars and light duty trucks to help fuel economy. Or perhaps you have a turbo diesel truck to pull your car trailer. Whether it is that daily driver, the show field, or the race track, turbos are getting a lot of attention these days. It’s not hard to agree that we can all thank the popularity of TV shows like Roadkill and magazines like Hot Rod where junkyard LS swaps are performed, and they strap on a cheap turbo in the name of maximum horsepower for minimum dollar. It makes for great viewing and sells magazines, but in the end they usually fail spectacularly.
We know you work hard for every extra dollar you want to put into your project and that’s why we offer quality parts at competitive prices. If you’re considering building a turbo LS combo, or looking at going to a turbo on any engine for that matter, we offer the VS Racing line of turbochargers that combine quality materials and great power output in an industry standard package that leaves plenty of change in your budget for supplemental parts such as intercoolers, blow off valves, wastegates, and more for the rest of your turbo build project.
Quality Build Materials for Years of Trouble Free Boost
Not all turbos are built the same. There is a lot of cheap junk out there and those that have bought said junk soon regret it. We all love a deal, but there are certain parts you should spend a little more for peace of mind and a turbocharger is certainly one of them. This is why the VS Racing turbo is built for the long haul with quality journal bearings, high temperature seals, and more.
Starting with a precisely machined cast iron turbine housing that uses a divided T4 mounting flange and 4-inch Marmon-style V-band clamp outlet. VS Racing then fits their cast aluminum compressor wheel and oil cooled upgraded 360-degree journal bearing center housing assembly, and then finishes the turbo with its cast aluminum compressor housing with 4-inch inlet and 2.5-inch outlet. The upgraded 360-degree journal bearing provides total thrust support versus the standard 270-degree bearing commonly used, which is essential in high boost applications.
The divided T4 exhaust inlet flange means the turbo will easily mount with any T4 mounting flange you decide to run, while the 4-inch Marmon-style turbine outlet is easily plumbed with your choice of 4-inch tubing, the same for the 2.5-inch tubing for the compressor outlet. The exhaust side uses a Marmon-style V-band clamp to secure, while the compressor inlet and outlet are slip-on connections that are easily retained using hose couplers and T-bolt style clamps.
The 6673 turbo size makes great power on most smaller displacement engines, such as inline fours, and inline or V6 engines. The 6673 can also be used quite well on V8 engines of 300 cubic inches or larger, such as the popular 5.3 LS turbo kit swap. Spool up is quick with the .91 A/R turbine housing and cast compressor wheel, netting an average of 650 or less wheel horsepower on a typical small block single turbo setup with supporting components for airflow.
We Have Everything Your Custom Turbo Build Needs
Those bargain online 66mm turbo deals may save a quick buck, but then leave you on your own to source everything else to make your boosted dreams reality with statements like “no instructions, professional installation recommended” and so on. We love boost just as much as the next person and we have the parts on the shelf to ensure your turbo build happens without delays.
Take our T4 oil feed and drain kit, which has everything you need to plumb your engine’s pressurized oil to the turbo’s center housing assembly. To get your turbo’s hot oil back to the pan for cooling you’ll need our T4 oil drain adapter along with the AN -10 fitting of your choice. At the oil pan you’ll need to add an AN -10 weld on bung fitting or you can bolt on our LS swap oil pan with built in turbo oil drain fitting if you need a swap pan anyway.
For those you considering building a turbo LS combo with twin turbos (one is good, two is great right?) then you might want to use our LS twin turbo oil drain timing covers. We offer these custom oil drain timing covers in both a Gen 3 and Gen 4 version for your LS twin turbo build.
Lastly, we have everything you need to build out your hot side and cold side systems, including turbo headers for numerous applications, and LS turbo manifolds like our LS cast iron turbo manifolds and LT cast iron turbo manifolds for your hot side. While air intake tubing, air filters, and intercooler piping are available to finish your cold side build. Not to mention many accessories, from boost and air/fuel ratio gauges, to AN fittings, plumbing, and more can all be found via our category search or just drop what you’re looking for in our search box!
Build the 66mm turbo combo of your dreams with our VS Racing 6673 turbo as the heart of your turbo project and be ready for the crowds when you open the hood at your next event!
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
All turbochargers will carry a six month from time of purchase limited manufacturing warranty.
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
VS Racing C366V-1 Specifications
VS Racing C366V-1 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | C366V-1 |
| Brand | VS Racing |
| Turbine Housing Inlet Flange | T4 Divided |
| Turbine Housing Outlet Flange | 4 Inch V-Band |
| Turbocharger Style | T4 |
| Volute Type | Twin Scroll |
| Compressor Wheel Construction | Cast Aluminum |
| Turbine Wheel Exducer Size | 73 mm |
| Turbine Housing A/R Ratio | 0.91 |
| Turbocharger Bearing Style | Journal Bearing |
| Wastegate Type | External |
| Max Horsepower Rating | 800 |
| GENERAL | |
| Compressor Housing Included | Yes |
| Compressor Housing Material | Aluminum |
| Compressor Housing Finish | Natural |
| Turbine Housing Included | Yes |
| Turbine Housing Material | Cast Iron |
| Turbine Housing Finish | Natural |
| Compressor Wheel Inducer Size | 66 mm |
| Compressor Wheel Exducer Size | 92 mm |
| Compressor Outlet Style | Slip-Fit |
| Compressor Outlet Size | 2.5" |
| Ported Compressor Housing | No |
| Turbine Wheel Inducer Size | 80 mm |
| Oil Feed Fitting | 1/4" NPT |
| Oil Flange | Standard T4 Drain |
| Oil Flange Thread Pitch | M8 x 1.25 |
| Wastegate Actuator Included | No |
| Turbocharger Cooling | Oil |
| Exhaust Adapter Included | No |
| Intake Adapter Included | No |
| Oil Adapters Included | No |
| Notes | Turbo built on S300 chassis with 360-degree journal bearing, compressor inlet is 4" |
| Sold in Quantity | Each |
| Turbocharger Family | T Series |

