-19%
-19%
|
#910430
UniSteer 8050430 U-Joint, 9/16-26 Spline to 3/4 Inch Smooth
$92.99
/each
Factory Shipped
$115.00
Save $22.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Universal Joint Style | Single Joint |
| End #1 | 3/4" Round |
| End #2 | 9/16"-26 Spline |
| Spline Count | 26 |
| Spline OD | .5625" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyUniSteer 8050430 Details
UniSteer 8050430 Details
These polished stainless steel U-joints look & function beautifully and use non-pinch bolts which will need to be either welded, cross-drilled and pinned or bolted.
The outside diameter of this steering universal joint is approximately 1.25" and the length is approximately 3.75"
Learn more about u-joints and steering systems by reading our tech article. U-Joint Selection and Design.Item Details
Stainless SteelNot a pinch bolt style u-joint
Application
STEP 1
Be sure to measure the diameter of the shaft and count the number of splines on the shaft. Some shafts have a blank spot ground on one side. To get the correct number of splines, use a flat edge and cover the blank half of the shaft through the diameter and count the splines on the other half. Multiply that number by 2, thus giving you the total number of splines on the full circumference of the shaft.
STEP 2
Choose which shaft type best suits your application: 3/4" weld on, 3/4" DD or 1" DD.
STEP 3
With these two pieces of information at hand, refer to our chart to find the appropriate part number of the ujoint for your specific application.
Guides & Documents
UniSteer 8050430 Specifications
UniSteer 8050430 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 8050430 |
| Brand | UniSteer |
| Universal Joint Style | Single Joint |
| End #1 | 3/4" Round |
| End #2 | 9/16"-26 Spline |
| Spline Count | 26 |
| Spline OD | .5625" |
| GENERAL | |
| Spline End | 9/16"-26 |
| Overall Length | 3.75" |
| Outside Diameter | 1.25" |
| Max Operating Angle | 30 ° |
| Set Screw Included | Yes |
| Material Type | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
29 Ford steering
5.0
5 years ago
John
Brunswick,Oh
Verified
Makes hooking up steering easy
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews

