-34%
-34%
|
#UP221701
SB FORD / TIGHT FIT HEADERS
- Incomplete
- Item is missing one or more components. Please review the photos and description section for details on what is included
- These small block Ford tight fit headers work well on early hot rods with narrow frame widths due to less than 4.75" distance from the flange to outermost point
$173.99
/pair
In Stock
$266.99
Save $93.00
Order soon, only 1 left in stock!
Item is missing one or more components. Please review the photos and description section for details on what is included.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Block Hugger Header Tube Type, Round Exhaust Port Shape
- Incomplete
- Item is missing one or more components. Please review the photos and description section for details on what is included
- These small block Ford tight fit headers work well on early hot rods with narrow frame widths due to less than 4.75" distance from the flange to outermost point
- Universal application - 1-5/8" primary tubes and 2-1/2" collectors aid in fitting tight clearance applications
- These come painted black for corrosion protection prior to use - we suggest stripping the paint and applying your preferred color of high temperature header paint
- Use on engines that sit behind the front wheel centerline
- Includes: collectors, collector gaskets, header gaskets, header bolts and collector bolts
Key Specs
| MFG. Part # | 9300201 |
| Garage Sale Type | Incomplete |
| Header Tube Type | Block Hugger |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Ineligible for Return
Contains items that cannot be returned
Speedway Motors 9300201 Details
Speedway Motors 9300201 Details

This is Garage Sale priced because it is an open box item and returned. This part is missing some hardware.
NO WARRANTY, NO RETURNS ON GARAGE SALE ITEMS
For years it seemed like installing a 289-302-351W Ford in your street rod was a far bigger challenge than using a small-block Chevy. One significant problem was finding compact shorty headers. Well, problem solved! These tight-fit headers are designed to hug tight against your small block Ford V8 and can make seemingly impossible installations much easier to tackle.
For factory style oval port heads. Will work with GT40P heads with header modifications by installer for spark plug and boot clearance. Includes 2.5" collector reducers to 2.25" pipe, gaskets and bolts.
- Must be used with 910-67210 style mini starter or equivalent compact starter for an automatic tranmission application. Starter 910-9504 suggested for a 4-speed tranmission application.
- We recommend motor mounts 270-2221 (Left) and 270-2220 (Right)
- Left mount may need to be ground 1/4” to provide clearance for collector
- Fits engines with forward sump oil pans
Charts
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
CARB Warning
For race/ off road use or for use on pre-1966 vehicles.
Speedway Motors 9300201 Specifications
Speedway Motors 9300201 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 9300201 |
| Brand | Speedway Motors |
| Garage Sale Type | Incomplete |
| Header Tube Type | Block Hugger |
| Exhaust Port Shape | Round |
| Flange Style | Standard |
| Primary Tube Diameter | 1-5/8" |
| Material Type | Steel |
| Color | Natural |
| Weld-Up | No |
| Collector Diameter | 2-1/2 Inch |
| Finish | Raw |
| Hardware Included | Yes |
| Gasket(s) Included | Yes |
| Collector Reducers Included | Yes |
| Collector Reducer Exit Diameter | 2.5" |
| Collector Attachment Type | Ball and socket |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Pair |
| Collector Length | 3" |
| Flange Thickness | .35" |
| Port Height | 1.88" |
| Port Width | 1.33" |
| Drivers Side Dimension A | 4.55" |
| Drivers Side Dimension B | 10.25" |
| Drivers Side Dimension C | 16.13" |
| Passenger Side Dimension A | 4.65" |
| Passenger Side Dimension B | 11" |
| Passenger Side Dimension C | 16.13" |

