-8%
-8%
|
#91076221
Tanks Inc. TM34F-T EFI Fuel Tank Kit, 1970 Monte Carlo
$543.99
/each
Factory Shipped
$596.95
Save $52.96
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| MFG. Part # | TM34F-T-KIT |
| Fuel Tank Style | EFI Conversion |
| Fuel System Type | EFI |
| Capacity | 20 gallons |
| Material Type | Steel |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyTanks TM34F-T-KIT Details
Tanks TM34F-T-KIT Details
These all-inlcusive EFI-ready steel fuel tanks from Tanks Inc. take the headache out of converting your classic to modern LS power. Each kit comes complete with a high-flow (255 liters p/hr) in-tank Walbro pump that supports up to 630 hp. Also included are a sending unit (Ohms will match the make/model/year application of tank), mounting straps, and hose (if applicable).
- Fits 1970 Chevrolet Monte Carlo
- 20 gallon capacity
- 39-1/4" x 24-1/2" x 7-3/4"
- Coated galvanized steel construction
- Silver powder coated finish
- EFI-style internal baffling with 4.3 liter internal fuel tray to prevent fuel pump starvation
- Fuel pump/sender are recessed in tank for easy installation
- No modification needed to your car
- Looks like an OE tank when installed
- Includes aftermarket 5-bolt sender tuned for original factory fuel gauge
- Includes genuine Walbro GSS340 electric fuel pump
- 255 LPH @ 40 PSI
- Made in the USA
- Heavy 10 gauge no-warp mounting plate
- Oven brazed 1/4" NPT supply/return line port fittings
- Barbed rollover vent valve fitting
- Up to 100 PSI operation
- In-tank wiring harness
Charts
Walbro GSS340 Flow Chart (PDF)
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Tanks TM34F-T-KIT Specifications
Tanks TM34F-T-KIT Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | TM34F-T-KIT |
| Brand | Tanks |
| Fuel Tank Style | EFI Conversion |
| Fuel System Type | EFI |
| Capacity | 20 gallons |
| Material Type | Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Silver |
| Sending Unit Included | Yes |
| Fuel Pump Included | Yes |
| Tank Straps Included | No |
| Overall Length | 39.25" |
| Overall Width | 24.5" |
| Overall Height | 7.75" |
| Hardware Included | Yes |
| Fuel Capacity Range | 20.00-24.99 Gallons |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Kit |
| GTIN Code | 691852328321 |
| Filler Neck Included | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1970 Chevy Monte Carlo

