|
#120TSW71005
TSW 2290CLP375114B76 22X9 Clypse Series 5X4.5 BP, 6.46 Backspace
- The TSW Clypse wheel is a concave, 10-spoke style that is at home on almost any vehicle
- The subtle brushing is accentuated by various lighting conditions which makes this a very exciting wheel to witness in person
- Available in sizes ranging from 18 inch up to 22 inch wheels with staggered applications
$508.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 22 Inch Wheel Diameter, 9" Width, Gloss
- The TSW Clypse wheel is a concave, 10-spoke style that is at home on almost any vehicle
- The subtle brushing is accentuated by various lighting conditions which makes this a very exciting wheel to witness in person
- Available in sizes ranging from 18 inch up to 22 inch wheels with staggered applications
- The Clypse is engineered for 5x112, 5x114.3, and 5x120 vehicles
- TSW introduces an all-new Titanium w/ Matte Brushed Face or Gloss Black finish that gives the Clypse wheel an expensive fully forged wheel feel
Key Specs
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 6.46" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyTSW 2290CLP375114B76 Details
TSW 2290CLP375114B76 Details
- The TSW Clypse wheel is a concave, 10-spoke style that is at home on almost any vehicle
- The subtle brushing is accentuated by various lighting conditions which makes this a very exciting wheel to witness in person
- Available in sizes ranging from 18 inch up to 22 inch wheels with staggered applications
- The Clypse is engineered for 5x112, 5x114.3, and 5x120 vehicles
- TSW introduces an all Titanium w/ Matte Brushed Face or Gloss Black finish that gives the Clypse wheel an expensive fully forged wheel feel
*Pictured wheel shown is not representative of all size configurations.
TSW 2290CLP375114B76 Specifications
TSW 2290CLP375114B76 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 2290CLP375114B76 |
| Brand | TSW |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 6.46" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 37 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.000" - 6.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Black |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | No |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 76.1" |
| Weight | 33.88 lbs. |
| Load Capacity | 2000 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 195338145049 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

