|
#120TSW70632
TSW 2090STR355112G66 20X9 Sector Series 5X112 BP, 6.38 Backspace
- The TSW Sector wheel features a concave double mesh motorsports design.
- Sector is exclusively available in 20x9 and 20x10.5 sizes for 5x112, 5x114.3, and 5x120 vehicles.
- Semi Gloss Black is the standard finish for all sizes.
Discontinued
This item is currently not available
Shop all Sector Series
Product Summary
Universal Fit, 20 Inch Wheel Diameter, 9" Width, Gloss
- The TSW Sector wheel features a concave double mesh motorsports design.
- Sector is exclusively available in 20x9 and 20x10.5 sizes for 5x112, 5x114.3, and 5x120 vehicles.
- Semi Gloss Black is the standard finish for all sizes.
- TSW reintroduces the Battleship Gray finish as standard on the TSW Sector exclusively in 5x112 fitments.
Key Specs
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x112 mm |
| Wheel Backspace | 6.38" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyTSW 2090STR355112G66 Details
TSW 2090STR355112G66 Details
- The TSW Sector wheel features a concave double mesh motorsports design.
- Sector is exclusively available in 20x9 and 20x10.5 sizes for 5x112, 5x114.3, and 5x120 vehicles.
- Semi Gloss Black is the standard finish for all sizes.
- TSW reintroduces the Battleship Gray finish as standard on the TSW Sector exclusively in 5x112 fitments.
*Pictured wheel shown is not representative of all size configurations. Center profile and lip depth will change in relation to vehicle specific fitment.
TSW 2090STR355112G66 Specifications
TSW 2090STR355112G66 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 2090STR355112G66 |
| Brand | TSW |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Width | 9" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | Metric Pattern Only |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x112 mm |
| Wheel Backspace | 6.38" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 35 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.000" - 6.499" |
| Finish | Gloss |
| Color | Gray |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | No |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 66.56" |
| Weight | 31.86 lbs. |
| Load Capacity | 2000 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 195338178573 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

