|
#120TSW70599
TSW 1885CLP405114S76 18X8.5 Clypse Series 5X4.5 BP, 6.32 BS
- The TSW Clypse wheel is a concave, 10-spoke style that is at home on almost any vehicle
- The subtle brushing is accentuated by various lighting conditions which makes this a very exciting wheel to witness in person
- Available in sizes ranging from 18 inch up to 22 inch wheels with staggered applications
$316.00
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 18 Inch Wheel Diameter, 8.5" Width
- The TSW Clypse wheel is a concave, 10-spoke style that is at home on almost any vehicle
- The subtle brushing is accentuated by various lighting conditions which makes this a very exciting wheel to witness in person
- Available in sizes ranging from 18 inch up to 22 inch wheels with staggered applications
- The Clypse is engineered for 5x112, 5x114.3, and 5x120 vehicles
- TSW introduces an all-new Titanium w/ Matte Brushed Face or Gloss Black finish that gives the Clypse wheel an expensive fully forged wheel feel
Key Specs
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 8.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 6.32" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyTSW 1885CLP405114S76 Details
TSW 1885CLP405114S76 Details
- The TSW Clypse wheel is a concave, 10-spoke style that is at home on almost any vehicle
- The subtle brushing is accentuated by various lighting conditions which makes this a very exciting wheel to witness in person
- Available in sizes ranging from 18 inch up to 22 inch wheels with staggered applications
- The Clypse is engineered for 5x112, 5x114.3, and 5x120 vehicles
- TSW introduces an all Titanium w/ Matte Brushed Face or Gloss Black finish that gives the Clypse wheel an expensive fully forged wheel feel
*Pictured wheel shown is not representative of all size configurations.
TSW 1885CLP405114S76 Specifications
TSW 1885CLP405114S76 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 1885CLP405114S76 |
| Brand | TSW |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Width | 8.5" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm |
| Wheel Backspace | 6.32" |
| Wheel Material Type | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 40 mm |
| Wheel Backspace Range | 6.000" - 6.499" |
| Finish | Matte |
| Color | Titanium |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Cast Aluminum |
| GENERAL | |
| Beadlock Functional | No |
| DOT-Approved | Yes |
| Center Bore Diameter | 76.1" |
| Weight | 22.38 lbs. |
| Load Capacity | 2000 lbs. |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| GTIN Code | 195338047404 |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | Yes |
| Lug Nuts Included | No |

