|
#66582663
Stewart Warner 82663 Wings Mechanical Speedometer, White
- The distinctive "Wings" logo make these gauges right at home in any dash
- Their rugged construction gives unsurpassed performance and readability
- Has that classic 1940s retro styling you have been after
$195.99
/each
On Backorder
This part is Backordered. We currently do not have an estimate when this item will ship.
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 3.60" Overall Diameter, Lighted, White
- The distinctive "Wings" logo make these gauges right at home in any dash
- Their rugged construction gives unsurpassed performance and readability
- Has that classic 1940s retro styling you have been after
- Gauge features a common 3-3/8" diameter
- The 12-volt lamp makes it viewable in any light conditions
Key Specs
| MFG. Part # | 82663 |
| Overall Diameter | 3.60" |
| Depth | 3.50" |
| Gauge Type | Analog |
| Gauge Range | 0-160 MPH gauge measurement range. |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyStewart Warner 82663 Details
Stewart Warner 82663 Details
Bright chrome bezels, curved glass lenses, teardrop pointers and the distinctive "Wings" logo make these gauges right at home in any dash. Their rugged construction gives unsurpassed performance, readability and crisp, accurate response.
- Classic 1940s retro styling
- 3-3/8" diameter
- Includes odometer
- 12-volt lamp
- Choice of black or white face
Stewart Warner 82663 Specifications
Stewart Warner 82663 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 82663 |
| Brand | Stewart Warner |
| Overall Diameter | 3.60" |
| Depth | 3.50" |
| Gauge Type | Analog |
| Gauge Range | 0-160 MPH gauge measurement range. |
| Gauge Face Color | White |
| Gauge Style | Mechanical |
| GENERAL | |
| Body Diameter | 3.35" |
| Body Length | 2.25" |
| Center to Center | 2.75" |
| Stud Length | 1.00" |
| Stud Diameter | .19" |
| Gauge Sweep | Full Sweep |
| Lighted | Yes |
| Lettering Color | Black |
| Needle Color | Black |
| Bezel Finish | Chrome |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 792157826632 |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate our product's quality and practicality, attested to by the reliable brand Stewart Warner. They emphatically announce intentions to repurchase based on its high standard. A key highlight is the vintage aesthetic it adds to users' assets, distinguishing it from others in the market. Confident in its superiority, customers associate it positively over competitors. Apart from usability, the product also gets recognised for its prompt shipping.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate our product's quality and practicality, attested to by the reliable brand Stewart Warner. They emphatically announce intentions to repurchase based on its high standard. A key highlight is the vintage aesthetic it adds to users' assets, distinguishing it from others in the market. Confident in its superiority, customers associate it positively over competitors. Apart from usability, the product also gets recognised for its prompt shipping.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Yes I we'll Bye This Product again.
5.0
6 years ago
Black Fluga"
Adelanto
Verified
Stewart Warner has Ban Around Forever And One Of The Best.
Would Recommend
Great vintage look to my coupe
5.0
10 years ago
Bill
Independence KY
Verified
Prompt shipping and well packed
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews

