|
#66582320
Stewart Warner 82320 2-1/16 Inch Deluxe Mechanical Fuel Pressure Gauge
- Gauge has a built in 12 volt back lighting system for increased night time visibility
- Has a 2-30 PSI gauge range and has a analog operation
- Diameter of the gauge measures 2-1/16", which will fit most applications
$89.99
/each
In Stock
Order soon, only 1 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2-1/16" Gauge Diameter, Black, White
- Gauge has a built in 12 volt back lighting system for increased night time visibility
- Has a 2-30 PSI gauge range and has a analog operation
- Diameter of the gauge measures 2-1/16", which will fit most applications
- Body length is 1.88", has a 2.37" depth, and comes with .70" long studs
- The white lettering and needle is designed to pop against the crisp, black face
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyStewart Warner 82320 Details
Stewart Warner 82320 Details
Stewart Warner Deluxe Series gauges feature black faces with white lettering, polished stainless steel bezels and 12 volt back lighting for night time visibility.
Requires tubing kit 665-82553 listed.
Item Details
2-30 psi, Requires Tubing KitCharts
665-82320 Instructions (PDF)
Guides & Documents
Stewart Warner 82320 Specifications
Stewart Warner 82320 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 82320 |
| Brand | Stewart Warner |
| Gauge Style | Mechanical |
| GENERAL | |
| Gauge Diameter | 2-1/16" |
| Gauge Series | Analog |
| Gauge Face Color | Black |
| Lettering Color | White |
| Needle Color | White |
| Gauge Range | 2-30 PSI |
| Lighted | Yes |
| Body Diameter | 2.07" |
| Body Length | 1.88" |
| Depth | 2.37" |
| Stud Length | .70" |
| Stud Diameter | .19" |
| Center to Center | 1.58" |
| Thread Pitch | 1/8" NPT |
| Bezel Finish | Stainless |
| GTIN Code | 792157823204 |
| Notes | Requires tubing kit. |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers praised the product for its efficiency and performance, with reviews affirming that the fuel pressure gauge works effectively. Users highlighted the product's usability in the construction of a rat rod, implying adaptability to various applications. The quality of the product material was deemed superior, indicating durability and safety. The product outperforms competitor offerings, as demonstrated by positive customer recommendations.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers praised the product for its efficiency and performance, with reviews affirming that the fuel pressure gauge works effectively. Users highlighted the product's usability in the construction of a rat rod, implying adaptability to various applications. The quality of the product material was deemed superior, indicating durability and safety. The product outperforms competitor offerings, as demonstrated by positive customer recommendations.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Sw fuel pressure gauge
5.0
8 years ago
HUMMER H1
Arkansas
Verified
Works great
Awesome service and AWESOME product
5.0
8 years ago
Goose
Penrose Colorado
Verified
Building a rat rod
Showing 2 of 2 reviews

