|
#91013917
Stainless Steel Combo Exhaust Bend, 2-inch
- Constructed from mandrel bent T304 stainless steel
- Exhaust pipe combo bend features 90-degree and 180-degree bends
- 2-inch outside diameter with .065-inch wall thickness
$43.99
/each
In Stock
Order soon, only 1 left in stock!
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 2 Inch Exhaust Tubing Diameter, Raw
- Constructed from mandrel bent T304 stainless steel
- Exhaust pipe combo bend features 90-degree and 180-degree bends
- 2-inch outside diameter with .065-inch wall thickness
- Bends can be cut as needed and welded to create custom exhaust or header sections
- Overall length is 23 inches long
Key Specs
| MFG. Part # | 91013917 |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 91013917 Details
Speedway Motors 91013917 Details
- Mandrel bent exhaust combo bend to build custom exhaust systems
- Manufactured from .065” wall stainless steel tubing
- Combo bend includes 90-degree and 180-degree bends
- Use for the creation of custom exhaust or stepped header designs
Mandrel Bent Exhaust Combo Bend for Custom Exhaust System or Header Creation
Complete application specific headers and exhaust systems are a great DIY option for increased performance and exhaust sound, but what if you’re building something custom (engine, driveline swaps, short bed conversions, etc.) or your ride is simply of the age that direct fit systems aren’t available, well then, you’re going to be building your own exhaust system. While we do offer complete universal exhaust systems, as well as header weld up kits, often you can work with part of the existing exhaust or header you have and only need a replacement section or elbow/bend to make things work. In these instances, our selection of mandrel bent exhaust elbows, U-bends, and more will most certainly help you get your exhaust system buttoned up and ready for the road.
Our combo exhaust bend provides not one, but two popular exhaust tubing bends often required when building a custom exhaust routing to clear drivetrain or chassis components or to build headers. This 2-inch OD mandrel bent exhaust pipe includes a 90-degree and a 180-degree bend, along with enough straight section to build starter tubes or provide an area to weld or use an exhaust pipe expander for installation. The mandrel bend process provides maximum exhaust flow without reduction in interior diameter. Manufactured from T304 stainless steel, the combo bend features a uniform .065-inch wall thickness throughout with a 23-inch overall length. Cut the exhaust tubing bends out as needed, and weld together to create a compound bend to solve your exhaust routing needs.
Speedway Motors 91013917 Specifications
Speedway Motors 91013917 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 91013917 |
| Brand | Speedway Motors |
| Exhaust Tubing Diameter | 2 Inch |
| Material Type | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Type | Custom Tubing |
| Outside Diameter | 2.00" |
| GENERAL | |
| Finish | Raw |
| Exhaust Pipe Bend Style(s) | Assorted Bends |
| Exhaust Pipe Bend Angle(s) | 90 degree | 180 degree |
| Material Thickness | .065" |
| Mandrel Bent | Yes |
| Overall Length | 23.00" |
| Sold in Quantity | Each |
| Tube Shape | Round |

