|
#25040167
Speedway Vintage 16x7 Steel Wheels, 5 on 4.5/4.75, 4 Inch BS
Starting from
$247.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Wheel Diameter | 16 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
These wheels carry the style and grace of original Ford steel wheels from the early forties. Constructed from high quality materials, these rims are just the ticket for your vintage inspired hot rod. What makes these steel wheels even better than genuine Ford wheels is that they come in a variety of sizes and with dual bolt patterns to fit your application.
- 16 x 7 Vintage Wheel
- Dual 5 on 4.5/4.75 bolt pattern
- 4" backspace
- Choose Between Chrome or Plain
- Sold each
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | Select Finish to see |
| Brand | Speedway Motors |
| Garage Sale Type | Discontinued |
| Wheel Diameter | 16 Inch |
| Width | 7" |
| Wheel Bolt Pattern (in.) | 5x4.5 in. | 5x4.75 in. |
| Wheel Bolt Pattern (mm) | 5x114.3 mm | 5x120.65 mm |
| Wheel Backspace | 4" |
| Wheel Material Type | Steel |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Wheel Backspace Range | 4.000" - 4.499" |
| Finish | Select Finish to see |
| Color | Natural |
| Beadlock Included | No |
| Material Type | Steel |
| Bolt Pattern | Dual: 5 on 4.5" | 4.75" |
| Diameter | 16" |
| GENERAL | |
| Wheel Center Finish | Chrome |
| Wheel Rim Finish | Chrome |
| Sold in Quantity | Each |
| Valve Stem Included | No |
| Wheel Construction | Steel |
| Lug Nut Seat Style | 60 Degree Conical |
| Center Cap Included | No |
| Lug Nuts Included | No |
| Beadlock | No |
| Offset | 0" |

