|
#91076400
Speedway Spun Aluminum Tank, 2 Gallon
- This brushed aluminum tank is the perfect finishing touch for your gasser build
- Two 3/8" NPT connections at the top and one 3/4" NPT fuel feed on the bottom to connect your fuel lines
- Knurled cap is sealed to prevent leaks
$230.99
/each
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Spun/Round Fuel Tank Style, Aluminum
- This brushed aluminum tank is the perfect finishing touch for your gasser build
- Two 3/8" NPT connections at the top and one 3/4" NPT fuel feed on the bottom to connect your fuel lines
- Knurled cap is sealed to prevent leaks
- 2 gallon capacity is perfect for race cars
- Mounting brackets are sold separately
Key Specs
| MFG. Part # | 91076400 |
| Fuel Tank Style | Spun/Round |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Capacity | 2 gallons |
| Material Type | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicySpeedway Motors 91076400 Details
Speedway Motors 91076400 Details
CARB Warning
For race/ off road use only
CARB Warning
For race/ off road use only
Speedway Motors 91076400 Specifications
Speedway Motors 91076400 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 91076400 |
| Brand | Speedway Motors |
| Fuel Tank Style | Spun/Round |
| Fuel System Type | Carbureted |
| Capacity | 2 gallons |
| Material Type | Aluminum |
| Finish | Brushed |
| Color | Natural |
| Sending Unit Included | No |
| Fuel Pump Included | No |
| Tank Straps Included | No |
| Overall Length | 8.5" |
| Overall Width | 11.65" |
| Hardware Included | No |
| Overall Diameter | 8.5" |
| Fuel Capacity Range | 0-4.99 Gallons |
| GENERAL | |
| Sold in Quantity | Each |
| Outlet Fitting | 3/4" NPT |
Ratings & Reviews
4.9
18 Reviews
Customers have positively reviewed our 2-gallon spun aluminum fuel tank for its superb quality, good looks and practicality. They've praised its durability and construction, with one user highlighting it as bear-resistant when used in a remote cabin. Many customers pointed out its versatility, fitting well for different applications such as roadsters, street rods, and boats, with one even planning to use it as an urn. Some have recommended including fittings kit and hold-down brackets. Its affordability with high-quality parallels to more expensive tanks, was also appreciated, using terms like "excellent product" and "awesome in quality". In summary, the tank is highly recommended for its construction, usability, and price.
Ratings & Reviews
4.9
18 Reviews
Customers have positively reviewed our 2-gallon spun aluminum fuel tank for its superb quality, good looks and practicality. They've praised its durability and construction, with one user highlighting it as bear-resistant when used in a remote cabin. Many customers pointed out its versatility, fitting well for different applications such as roadsters, street rods, and boats, with one even planning to use it as an urn. Some have recommended including fittings kit and hold-down brackets. Its affordability with high-quality parallels to more expensive tanks, was also appreciated, using terms like "excellent product" and "awesome in quality". In summary, the tank is highly recommended for its construction, usability, and price.
4.9
18 reviews
5
16
4
2
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Speedway's tax policy lowered rating by 1 star.
4.0
9 months ago
G
Monroe, WI
Verified
This product will work fine and looks nice.
Would Not Recommend
yes
5.0
a year ago
shayne
afton wi
Verified
this is so cool going to look great on my 49 ford p/u gasser !!!
Would Recommend
Nice product
5.0
2 years ago
Ron
San Luis Obispo Ca
Verified
Fits the original Moon tank brackets perfectly.Look's very nice.
Would Recommend
I would buy this agian
5.0
3 years ago
Rockchip
Central California
Verified
Just for looks
Would Recommend
2 GALLON SPUN ALUMINUM FUEL TANK
5.0
4 years ago
COOL CARS!
CENTRAL PENNSYLVANIA
Verified
ALL GOOD!!
Would Recommend
Yes would buy this tank again
5.0
5 years ago
Redline
Tn
Verified
It's going on an 27 altered roadster the tank looks awesome and for the price can't beat it definitely would buy again
Nice piece for the money.
4.0
5 years ago
Jerry
Bakersfield, Ca
Verified
Nice piece ! Looks really good!!
Would Recommend
excellent quality construction
5.0
6 years ago
Seth's Hut
AK
Verified
Installed as heating fuel tank for remote public use cabin. previous tank damaged by bears.
Would Recommend

i would buy again
5.0
6 years ago
Whitey
N.J.
Verified
perfect fit for my application , good looks and styling
Would Recommend
Excellent product!
5.0
7 years ago
Timbad
Abbotsford, B.C. Canada
Verified
Very high quality, at a great price!
Would Recommend
Showing 10 of 18 reviews

