-29%
-29%
|
#721XML7
QA1 XML7 X Series Rod End, Chromoly Steel, 2-Piece, 7/16-20 LH
$13.99
/each
In Stock
$19.71
Save $5.72
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 7/16"-20 |
| Material Type | Chromoly |
| Hole Diameter | 0.438" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 XML7 Details
QA1 XML7 Details
For the ultimate in performance rod ends, look no further than QA1's XM Chromoly Steel Series male rod ends. These heavy duty rod ends are commonly used on 4-link and ladder bars for their strength and durability. XM Series rod ends are completely self-sealing and self-lubricating because of their Nylon/PTFE injection molded race that keeps dirt and debris out.
Ball
- 52100 Bearing Steel
- Heat Treated
- Hard Chrome Plated
- Precision Ground
Race
- Nylon/PTFE
- Self-Lubricating
- Self-Sealing
Body
- Chromoly Steel
- Heat Treated
- Protective Coated for Corrosion Resistance
Exclusive Features
- Metal to Metal Support for Heavy Shock Loads
- Increased Cross-Sectional Thickness for Greater Tensile Strength
Guides & Documents
QA1 XML7 Specifications
QA1 XML7 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | XML7 |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 7/16"-20 |
| Material Type | Chromoly |
| Hole Diameter | 0.438" |
| Rod End Style | Nylon/PTFE Lined |
| Rod End Construction | 3-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | PTFE |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.375" |
| Rod End Head Diameter | 1.125" |
| Rod End Head Width | 0.562" |
| Rod End Misalign Angle | 14 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 10285 lbs. |
| GTIN Code | 806990007568 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
1 Review
Ratings & Reviews
5
1 Review
5
1 reviews
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Fair priced rod end
5.0
6 years ago
Geore
Colorado
Verified
Formula car tie rod end.
Would Recommend
Showing 1 of 1 reviews
