-27%
-27%
|
#721XML1012
QA1 XML10-12 X Series Rod End, Chromoly Steel, 2-Piece, Each
$32.99
/each
Factory Shipped
$45.57
Save $12.58
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Chromoly |
| Hole Diameter | 0.625" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 XML10-12 Details
QA1 XML10-12 Details
For the ultimate in performance rod ends, look no further than QA1's XM Chromoly Steel Series male rod ends. These heavy duty rod ends are commonly used on 4-link and ladder bars for their strength and durability. XM Series rod ends are completely self-sealing and self-lubricating because of their Nylon/PTFE injection molded race that keeps dirt and debris out.
Ball
- 52100 Bearing Steel
- Heat Treated
- Hard Chrome Plated
- Precision Ground
Race
- Nylon/PTFE
- Self-Lubricating
- Self-Sealing
Body
- Chromoly Steel
- Heat Treated
- Protective Coated for Corrosion Resistance
Exclusive Features
- Metal to Metal Support for Heavy Shock Loads
- Increased Cross-Sectional Thickness for Greater Tensile Strength
Guides & Documents
QA1 XML10-12 Specifications
QA1 XML10-12 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | XML10-12 |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Chromoly |
| Hole Diameter | 0.625" |
| Rod End Style | Nylon/PTFE Lined |
| Rod End Construction | 3-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | PTFE |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.75" |
| Rod End Head Diameter | 1.75" |
| Rod End Head Width | 0.75" |
| Rod End Misalign Angle | 13 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 31680 lbs. |
| GTIN Code | 806990007612 |
| Sold in Quantity | Each |
