-9%
-9%
|
#7211915
QA1 TS802 Stocker Star, SA, 20.5/13.25, 67-69 F-Body Multi-Leaf
- Specifically designed for the 1967-1969 Camaro/Firebird
- Designed to bolt right in where your stockers were and give you eighteen valving options
- Gives you the ability to tune your ride and features external adjustment with the knob on the outside of the shock
$214.95
/each
In Stock
$238.14
Save $23.19
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
67-69 Chevy Camaro, 67-69 Pontiac Firebird, Anodized
- Specifically designed for the 1967-1969 Camaro/Firebird
- Designed to bolt right in where your stockers were and give you eighteen valving options
- Gives you the ability to tune your ride and features external adjustment with the knob on the outside of the shock
- Features a large, all-aluminum body construction
- Body has an anodized finish to added corrosion protection
Key Specs
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 TS802 Details
QA1 TS802 Details
QA1 offers stock mount aluminum adjustable shocks for 67-69 Camaro/Firebirds (multi-leaf). Double, single and non-adjustable valving allows for your choice of ride quality. With its smooth look, high performance handling and unbeatable price, you can't go wrong with a QA1 smooth body shocks.
Item Details
1967-69 Camaro/Firebird (Multi Leaf)
Charts
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
QA1 TS802 Specifications
QA1 TS802 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | TS802 |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
| Position | Rear |
| Mount Position | Stock Mount |
| Extended Length Range | 20.00" to 20.99" |
| Extended Length | 20.5" |
| Compressed Length Range | 13.00" to 13.99" |
| Compressed Length | 13.25" |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Coil-Over Compatible | No |
| Valve Positions | 18 |
| Rebuildable | Yes |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 806990060532 |
| Color | Silver |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1967-1969 Chevy Camaro
1967-1969 Pontiac Firebird
