-9%
-9%
|
#721TS504
QA1 TS504 Stocker Star Twin Tube Shock, 16.38/11 Ext/Comp
- Features a large aluminum body with an anodized finish for added protection
- They features an easy, bolt-in installation with no cutting or welding required
- All shocks are 100% dyno tested and serialized before being shipped
$214.95
/each
In Stock
$238.14
Save $23.19
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Twin Tube Shock Type, Rear Position
- Features a large aluminum body with an anodized finish for added protection
- They features an easy, bolt-in installation with no cutting or welding required
- All shocks are 100% dyno tested and serialized before being shipped
- Extended length measures 16.38" and has a 11" compressed length
Key Specs
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 TS504 Details
QA1 TS504 Details
QA1 offers stock mount, aluminum adjustable shocks available in double, single, Drag "R" Series and Non-adjustable valving options. With these shocks, you can get exactly the ride you want, great looks and high performance handling, all at an unbeatable price. You can't go wrong with these QA1 smooth body shocks.
- Made in the U.S.A.
- Easy, Bolt-In Installation
- No Cutting or Welding Needed
- Non-Coil-Over
- Lightweight Aluminum
- Stock Mount
- 100% Dyno Tested and Serialized Rebuildable and Revalveable by the QA1 Factory or QA1 Authorized Service Centers
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
QA1 TS504 Specifications
QA1 TS504 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | TS504 |
| Brand | QA1 |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Body Type | Smooth |
| Shock Body Size | Large Body |
| Position | Rear |
| Mount Position | Stock Mount |
| Upper Shock Mount | Bushed Eyelet |
| Lower Shock Mount | Bushed Eyelet |
| Extended Length Range | 16.00" to 16.99" |
| Extended Length | 16.38" |
| Compressed Length Range | 11.00" to 11.99" |
| Compressed Length | 11" |
| Finish | Anodized |
| Gas Charged | No |
| GENERAL | |
| Schrader Valve | No |
| Coil-Over Compatible | No |
| Rebuildable | Yes |
| Bushing Material | Polyurethane |
| Sold in Quantity | Each |
| GTIN Code | 806990060136 |
| Boot Included | No |
| Color | Silver |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers rave about QA1 Shocks, especially for their adjustable feature that allows fine-tuning of ride stiffness. They notice considerable improvement in ride quality, indicating these shocks are superior to some other brands. Notable attributes of our shocks are their practicality and high performance, making for a safer and more comfortable ride.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers rave about QA1 Shocks, especially for their adjustable feature that allows fine-tuning of ride stiffness. They notice considerable improvement in ride quality, indicating these shocks are superior to some other brands. Notable attributes of our shocks are their practicality and high performance, making for a safer and more comfortable ride.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
QA1 Shocks
5.0
a month ago
Dave w/ '57
Chandler, AZ
Verified
I installed on my '57 Chevy. I love how they are adjustable and you can fine tune the stiffness of the ride.
Would Recommend
Awesome product ride is much improved!
5.0
7 years ago
ott
Milwaukee Wi 53207
Verified
The ride these shocks provided was superior to the shocks that were in there.
Would Recommend
Showing 2 of 2 reviews
