-14%
-14%
|
#721REL10121
QA1 REL10-12-1 Standard Rod Eye, Carbon Steel, Male 3/4-16 LH, 1-Piece
$10.49
/each
In Stock
$12.32
Save $1.83
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.625" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 REL10-12-1 Details
QA1 REL10-12-1 Details
QA1's standard rod eyes are designed with carbon steel and a protective coating for corrosion resistance.
Guides & Documents
QA1 REL10-12-1 Specifications
QA1 REL10-12-1 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | REL10-12-1 |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.625" |
| Rod End Style | Solid |
| Rod End Construction | 1-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | Steel |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.75" |
| Rod End Head Diameter | 1.75" |
| Rod End Head Width | 0.875" |
| Heat Treated | Yes |
| GTIN Code | 806990010605 |
| Sold in Quantity | Each |
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its confirmed strength and quality, superbly meeting their requirements even in demanding conditions. They laud its versatility, notably as a turnbuckle style adjuster when paired with swedged struts and for creating adjustable camber arms for vehicles, exemplifying its practicality. Its affordability combined with its exceptional build and performance, places it above competing alternatives. Its Left-Hand (LH) thread adds to its distinctive features, reflecting positively on its usability and design.
Ratings & Reviews
5
2 Reviews
Customers appreciate the product for its confirmed strength and quality, superbly meeting their requirements even in demanding conditions. They laud its versatility, notably as a turnbuckle style adjuster when paired with swedged struts and for creating adjustable camber arms for vehicles, exemplifying its practicality. Its affordability combined with its exceptional build and performance, places it above competing alternatives. Its Left-Hand (LH) thread adds to its distinctive features, reflecting positively on its usability and design.
5
2 reviews
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Filter by Ratings
Stout AF
5.0
a year ago
Ben
AZ
Verified
Needed a couple of these for a sidecar mounting strut. Way overkill, but no worries about strength. LH thread, combined with one of their swedged struts makes for a turnbuckle style adjuster. Sweet.
Would Recommend
Quality part at a great price.
5.0
7 years ago
Conrad D
Houston, TX
Verified
I made some adjustable camber arms for my supra with these. They are a great product.
Would Recommend

Showing 2 of 2 reviews
