$114 Off
$114 Off
|
#721RCK52331
QA1 RCK52331 82-92 Camaro Rear Coil-Over Conversion, Double Adj
- QA1 now offers bolt-in Rear Coil-Over Conversion Kits
- These kits include specially designed USA made mounting brackets and single or double adjustable aluminum shocks, springs and all necessary hardware
- Shocks provide 18 positions of rebound and compression adjustment
Discontinued
This item is currently not available
Shop all QA1 Pro Coil-Overs
Product Summary
82-02 Chevy Camaro, 82-02 Pontiac Firebird, Natural
- QA1 now offers bolt-in Rear Coil-Over Conversion Kits
- These kits include specially designed USA made mounting brackets and single or double adjustable aluminum shocks, springs and all necessary hardware
- Shocks provide 18 positions of rebound and compression adjustment
- These shocks also utilize a fully threaded body allowing for ride height adjustability
- With our highly popular adjustable struts and the addition of the Rear Coil-Over Conversion Kit, you can now get a complete suspension makeover for both ends of the vehicle
Key Specs
| Position | Rear |
| Spring Rate | 110 lbs. |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 RCK52331 Details
QA1 RCK52331 Details
- QA1 now offers bolt-in Rear Coil-Over Conversion Kits
- These kits include specially designed USA made mounting brackets and single or double adjustable aluminum shocks, springs and all necessary hardware
- Shocks provide 18 positions of rebound and compression adjustment
- These shocks also utilize a fully threaded body allowing for ride height adjustability
- With our highly popular adjustable struts and the addition of the Rear Coil-Over Conversion Kit, you can now get a complete suspension makeover for both ends of the vehicle
- These lightweight billet aluminum coil-over shocks are made in the USA and offer easy, bolt-in installation and ride height adjustability
- They are 100% dyno tested and serialized and serviceable and rebuildable by QA1 authorized service centers
- Used in drag racing, street performance, autocross, road racing and street rod applications
Guides & Documents
QA1 RCK52331 Specifications
QA1 RCK52331 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | RCK52331 |
| Brand | QA1 |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 110 lbs. |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Upper Shock Mount | Eyelet |
| Lower Shock Mount | Eyelet |
| Finish | Powder Coated |
| GENERAL | |
| Compressed Length Range | 13.00" to 13.99" |
| Compressed Length | 13.5" |
| Extended Length Range | 19.00" to 19.99" |
| Extended Length | 19.75" |
| Number of Valving Selections | 324 |
| Coilover Springs Included | Yes |
| Bushing Material | Spherical bearing |
| Body Diameter | 2" |
| Sold in Quantity | Kit |
| Adjustable | Yes |
| Hardware Included | Yes |
| Crossmember Included | No |
| Welding Required | No |
| Gas Charged | No |
| Color | Silver |
| Mounting Bracket Included | No |
| Suspension Height Adjustment | 0.0-1.5 Inch Lowered |
| Spring Finish | Powder Coated |
| Notes | Double adjustable coilovers. Includes 2 springs and 2 coilover shocks with necessary hardware. |
| GTIN Code | 806990067036 |
| Adjustable Valving | Yes |
| Adjustable Mounting Bracket Included | No |
| Bushing Color | Natural |
| Lower Mount | Eyelet |
| Upper Mount | Eyelet |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1982-2002 Chevy Camaro
1982-2002 Pontiac Firebird
