-29%
-29%
|
#721PCML12
QA1 PCML12 PCM Series Rod End, Chromoly Steel, 3/4-16 LH Male
$13.99
/each
In Stock
$19.71
Save $5.72
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Chromoly |
| Hole Diameter | 0.75" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 PCML12 Details
QA1 PCML12 Details
QA1 offers its PCM and PCM-T Chromoly Steel Series rod ends. These black oxide coated rod ends offer superior load ratings over carbon steel two-piece rod ends and are available as metal-to-metal or PTFE lined.
Ball
- 52100 Bearing Stee
- Heat Treated
- Hard Chrome Plated
- Precision Ground
Body
- Chromoly Steel
- Heat Treated
- Black Oxide Coated
Guides & Documents
QA1 PCML12 Specifications
QA1 PCML12 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | PCML12 |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Chromoly |
| Hole Diameter | 0.75" |
| Rod End Style | Metal-to-metal |
| Rod End Construction | 2-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Black Oxide |
| Color | Black |
| Bushing Material | Steel |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.75" |
| Rod End Head Diameter | 1.75" |
| Rod End Head Width | 0.875" |
| Rod End Misalign Angle | 24 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 25000 lbs. |
| GTIN Code | 806990003089 |
| Sold in Quantity | Each |
