$216 Off
$216 Off
|
#721MG50110500A
QA1 MG501-10500A Mod Series GM Front Pro Coil System, 500 lb.
$2,006.95
/kit
Factory Shipped
$2,223.37
Save $216.42
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Position | Front |
| Spring Rate | 500 lbs. |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 MG501-10500A Details
QA1 MG501-10500A Details
The QA1 GM Pro Coil System for 1955-1957 Chevy and 1964-1967 GM A-Body vehicles is a great option for anyone looking for fully adjustable ride height and valving control. Choose a spring rate and adjustability that fits your driving style, adjust the valving to match and you are on your way. These shocks also utilize a fully threaded body that allows you to adjust your ride height for the perfect stance or to finely tune the weight balance for superior handling.
Specially designed for QA1's Pro Coil Systems, the American-made lightweight high travel springs* have fewer coils and a smaller wire diameter, resulting in increased travel due to the larger distance between the coils. They reduce unsprung weight and react faster, optimizing suspension performance. Multiple spring rate options are also available and have been successfully tested in various applications, from casual street driving to hard core race applications.
Adjustable Pro Coil System Features:
- MOD™ Series - independent compression and rebound double adjustable
- Lightweight Billet Aluminum Coil-Over Shocks
- High Travel Springs*
- Easy, Bolt-In Installation
- Ride Height Adjustable
- 100% Dyno Tested and Serialized
- Serviceable and Rebuildable by QA1 Authorized Service Centers
- Made in the USA
- Used in drag racing, street performance, autocross, road racing and street rod applications
- Sold in Pairs
Additional MOD™ Series Features:
- Features QuickTune™ technology - modular valve packs that allow for completely revalving the shock without having to remove it from the car!
- Medium compression and rebound valve packs standard
- Soft or firm compression and rebound valve packs also available
- 24 click independent compression and rebound adjustment with low-speed bleed
- Large solid piston (with blow-off valve) for improved driver feel and control with up to 1,600 lb. force
- High-speed valving adjustment (coarse adjustment)—relates to shock operation during impact events, like hitting a pothole or curb
- Low-speed valving (fine-tune adjustments)—adjusts ride quality and weight transfer on corner entry/exit; more bleed for softer feel and less bleed for stiffer feel
- Indexable base eyelet—multiple mounting position to optimize knob access and provide more mounting flexibility
- Made to be used with bottom eyelet style mount in tubular control arms
- Thrust bearings included
SPRING RATE CHART
The chart below is a general guideline for selecting spring rates for QA1's GM Front Pro Coil Shock Systems. Spring rates may vary depending on applications, usage, and personal preference.
| FRONT AXLE WEIGHT IN LBS. | |||||||||
| 1500-1600 | 1601-1700 | 1701-1800 | 1801-1900 | 1901-2000 | 2001-2100 | 2101-2200 | 2201-2300 | 2301-2400 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 | 550 | 600 | 650 | |
AVERAGE VEHICLE WEIGHT
Not sure what your vehicle weighs? See our detailedwith Vehicle Weights for general guidelines on determining the approximate weight of popular vehicles.
Application
Fits: 1955-1957 Chevy Full Size; 1964-1967 Chevy Chevelle, Malibu, El Camino; Buick Skylark; Oldsmobile 442, Cutlass, F-85; Pontiac GTO, Tempest, LeMans
| Part Numbers | |||||||||
| Vehicle Weight | MOD™ Series Adjustable | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1500-1600 lbs. | MG501-11250A | ||||||||
| 1601-1700 lbs. | MG501-11300A | ||||||||
| 1701-1800 lbs. | MG501-10350A | ||||||||
| 1801-1900 lbs. | MG501-10400A | ||||||||
| 1901-2000 lbs. | MG501-10450A | ||||||||
| 2001-2100 lbs. | MG501-10500A | ||||||||
| 2101-2200 lbs. | MG501-10550A | ||||||||
| 2201-2300 lbs. | MG501-10600A | ||||||||
| 2301-2400 lbs. | MG501-10650A | ||||||||
Charts
Guides & Documents
QA1 MG501-10500A Specifications
QA1 MG501-10500A Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | MG501-10500A |
| Brand | QA1 |
| Position | Front |
| Spring Rate | 500 lbs. |
| Shock Adjustability | Double Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Upper Shock Mount | Stud |
| Lower Shock Mount | Bushed Eyelet |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Shock Body Size | Large Body |
| Shock Body Type | Threaded |
| Compressed Length Range | 10.00" to 10.99" |
| Compressed Length | 10.13" |
| Extended Length Range | 15.00" to 15.99" |
| Extended Length | 15" |
| Number of Valving Selections | 324 |
| Coilover Kit Included | Yes |
| Coilover Springs Included | Yes |
| Bushing Material | Rubber |
| Body Diameter | 3" |
| Sold in Quantity | Kit |
| Adjustable | Yes |
| Hardware Included | No |
| Crossmember Included | No |
| Welding Required | No |
| Gas Charged | No |
| Color | Black |
| Mounting Bracket Included | No |
| Suspension Height Adjustment | 0.0-2.0 Inch Lowered |
| Spring Finish | Powder Coated |
| Spring Color | Silver |
| Recommended Front End Weight | 2,001-2,100 lbs |
| GTIN Code | 806990154712 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1965-1967 Buick Gran Sport
1964-1967 Buick Skylark
1964-1967 Buick Special
1964-1967 Buick Sportwagon
1955-1957 Chevy Bel Air
1964-1967 Chevy Chevelle
1957 Chevy Del Ray
1964-1967 Chevy El Camino
1964-1967 Chevy Malibu
1955-1957 Chevy Nomad
1955-1957 Chevy One-Fifty Series
1956-1957 Chevy Sedan Delivery
1955-1957 Chevy Truck
1955-1957 Chevy Two-Ten Series
1964-1967 Oldsmobile 442
1964-1967 Oldsmobile Cutlass
1964-1967 Oldsmobile F85
1964-1967 Oldsmobile Vista Cruiser
1964-1967 Pontiac GTO
1964-1967 Pontiac LeMans
1964-1967 Pontiac Tempest
