|
#721KMR16T2
QA1 KMR16T-2 K Series Rod End, Carbon Steel, 3-Piece, Each
- Add a PTFE liner to the traditional three-piece carbon steel rod end and you have QA1's KM-T Carbon Steel Series rod ends
- BALL, 52100 Bearing Steel, Heat Treated, Hard Chrome Plated, Precision Ground, RACE, , Alloy Steel, Corrosion and Wear Resistant, PTFE Lined, BODY, Carbon Steel (Alloy Steel - Mfr.'s Option)
- Protective Coated for Corrosion Resistance.
$78.99
/each
Factory Shipped
$79.13
Save $0.14
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, RH Male Thread Type, 1"-12 Thread Pitch
- Add a PTFE liner to the traditional three-piece carbon steel rod end and you have QA1's KM-T Carbon Steel Series rod ends
- BALL, 52100 Bearing Steel, Heat Treated, Hard Chrome Plated, Precision Ground, RACE, , Alloy Steel, Corrosion and Wear Resistant, PTFE Lined, BODY, Carbon Steel (Alloy Steel - Mfr.'s Option)
- Protective Coated for Corrosion Resistance.
Key Specs
| Thread Type | RH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 1"-12 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 1" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 KMR16T-2 Details
QA1 KMR16T-2 Details
- Add a PTFE liner to the traditional three-piece carbon steel rod end and you have QA1's KM-T Carbon Steel Series rod ends
- BALL, 52100 Bearing Steel, Heat Treated, Hard Chrome Plated, Precision Ground, RACE, , Alloy Steel, Corrosion and Wear Resistant, PTFE Lined, BODY, Carbon Steel (Alloy Steel - Mfr.'s Option)
- Protective Coated for Corrosion Resistance.
Guides & Documents
QA1 KMR16T-2 Specifications
QA1 KMR16T-2 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | KMR16T-2 |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | RH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 1"-12 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 1" |
| Rod End Style | PTFE Lined |
| Rod End Construction | 3-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | PTFE |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 2.125" |
| Rod End Ball Diameter | 1.375" |
| Rod End Head Diameter | 2.75" |
| Rod End Head Width | 1.375" |
| Rod End Misalign Angle | 17 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 43541 lbs. |
| Notes | Only rod end ball and race are heat-treated. |
| GTIN Code | 806990004383 |
| Sold in Quantity | Each |
