|
#721KFL162
QA1 KFL16-2 K Series Rod End, Carbon Steel, 3-Piece, Each
$71.99
/each
Factory Shipped
$72.91
Save $0.92
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | LH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 1"-12 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 1" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 KFL16-2 Details
QA1 KFL16-2 Details
Female 3-Piece Rod End The traditional three-piece carbon steel female rod end is defined as QA1's KF Series rod ends. Available in right and left hand threads and in inch dimensions, these truly are precision rod ends.
Ball
- 52100 Bearing Steel
- Heat Treated
- Hard Chrome Plated Precision Ground
Race
- Alloy Steel Corrosion and Wear Resistant
Body
- Carbon Steel
- Protective Coated for Corrosion Resistance"
Guides & Documents
QA1 KFL16-2 Specifications
QA1 KFL16-2 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | KFL16-2 |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | LH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 1"-12 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 1" |
| Rod End Style | Metal-to-metal |
| Rod End Construction | 3-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | Steel |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 2.125" |
| Rod End Head Diameter | 2.75" |
| Rod End Head Width | 1.375" |
| Rod End Misalign Angle | 17 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 43541 lbs. |
| GTIN Code | 806990004161 |
| Sold in Quantity | Each |
