$100 Shipping
$100 Shipping
|
#721HK53GMF2
QA1 HK53-GMF2 Level 3 Handling Kit, 75-81 GM F Body
- Rear ride height range from axle centerline to fender arch is 10.75" to 12" for Camaros, and 13.75" to 15" on Firebirds.
- Wheel and tire fitment should be verified on the vehicle.
- Welding required
$8,898.95
/kit
Factory Shipped
$9,858.58
Save $959.63
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
75-81 Chevy Camaro, 75-81 Pontiac Firebird
- Rear ride height range from axle centerline to fender arch is 10.75" to 12" for Camaros, and 13.75" to 15" on Firebirds.
- Wheel and tire fitment should be verified on the vehicle.
- Welding required
- Includes Spanner Wrench
- May require Exhaust Modification
Key Specs
| MFG. Part # | HK53-GMF2 |
| Ride Height | 0"-2" lowered. |
| Hardware Included | Yes |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Front Coil Springs Included | Yes |
Need To Know
Truck Shipment
Truck shipments must be pre-paid with a credit card, certified check or money order
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 HK53-GMF2 Details
QA1 HK53-GMF2 Details
Product Overview
QA1's Level 3 Handling Kit is a complete solution for 2nd Gen F-body owners looking for ultimate track-day performance. This complete solution replaces your entire front and rear suspension, optimizing handling performance, while still maintaining comfort on the street. The coilovers offer adjustable ride height, while the rear suspension was optimized for wider wheels and tires.
Bind Free, Light-weight Front Suspension
QA1's tubular front control arms stand out as some of the lightest available in the market. QA1 low-friction ball joints have 1” longer upper ball joint studs to improve camber gain and overall cornering grip. Ultra-low-friction composite bushings eliminate flex and deliver bind-free movement. When paired with QA1's 4-way adjustable MOD Series coilovers, and tubular front sway bar, this kit offers plenty of control over your suspension.
Achieve the Perfect Stance
Factory coil springs and leaf springs limit your ability to achieve the perfect stance on your Camaro or Firebird. Upgrading to QA1's coilovers and a tubular 4-link provides 0 to -2 inches of adjustability in the front and 1.25 inches of ride height adjustability in the rear, letting you dial in exactly the look you want.
Fit Wider Wheels & Tires
Designed to work with both standard and mini-tubs, the rear system offers generous clearance for up to 12-inch-wide wheels and 335 tires. This results in a significantly more aggressive stance and improved traction and performance.
Note: Achieving maximum wheel and tire width will require mini tubs.
Improved Performance and Stability
4-way adjustable MOD shocks help drivers find grip in any setting. They make it easy to adapt to different events like autocross, road courses, speed stop challenges and more by changing out valve packs in minutes. It's also simple to go from race-oriented suspension to comfortable street driving between events.
Easy, Installation & Adjustment
Thoughtful design meets effortless installation with a completely bolt-in front suspension and a 4-link requiring minimal welding. You'll experience a painless installation and setup process, where adjusting ride height, pinion angle, or wheelbase is as simple as a few tweaks – no link removal required.
Note – Welding required
Made in the USA
QA1 suspension is proudly made in Lakeville, Minnesota.
Fitment Notes
- Rear ride height range from axle centerline to fender arch is 10.75” to 12” for Camaros, and 13.75” to 15” on Firebirds.
- Wheel and tire fitment should be verified on the vehicle.
- Welding Required
- Includes Spanner Wrench
- May require Exhaust Modification
Guides & Documents
QA1 HK53-GMF2 Specifications
QA1 HK53-GMF2 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | HK53-GMF2 |
| Brand | QA1 |
| Ride Height | 0"-2" lowered. |
| Hardware Included | Yes |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Front Coil Springs Included | Yes |
| Rear Coil Springs Included | Yes |
| Rear Leaf Springs Included | No |
| Front Shock Struts Included | No |
| Front Shock Type | Double adjustable coil-over |
| Rear Shock Struts Included | Yes |
| Rear Shock Type | Double adjustable coil-over |
| Front Sway Bar Included | Yes |
| Front Sway Bar Finish | Black powdercoated |
| Sway Bar Type | Hollow |
| Front Sway Bar Diameter | 1.375" |
| Rear Sway Bar Included | Yes |
| Rear Sway Bar Finish | Black powdercoated |
| Rear Sway Bar Type | Solid |
| Rear Sway Bar Diameter | 0.875" |
| Tie Rod Sleeves Included | Yes |
| End Link Bushings Included | Yes |
| Rear Leaf Spring Bushings Included | No |
| Sway Bar Bushings Included | Yes |
| Upper Trailing Arms Included | Yes |
| Lower Trailing Arms Included | Yes |
| Trailing Arm Mount Braces Included | Yes |
| Panhard Bar Included | No |
| Torque Arm Included | No |
| Upper Control Arms Included | Yes |
| Lower Control Arms Included | Yes |
| Control Arm Style | Tubular |
| Control Arm Material | Chromoly |
| Control Arm Finish | Black powdercoated |
| Front Strut Tower Bar Included | No |
| K-Member Support Brace Included | No |
| Rear Strut Tower Bar Included | No |
| Subframe Connectors Included | Yes |
| Chassis Stiffener Included | No |
| Calipers Included | No |
| Rotors Included | No |
| Brake Pads Included | No |
| Brake Lines Included | No |
| Wheel Studs Included | No |
| Center Link Included | No |
| Spindles Included | No |
| Inner Tie Rod Ends Included | No |
| Outer Tie Rod Ends Included | No |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 806990175540 |
| Sold in Quantity | Kit |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1975-1981 Chevy Camaro
1975-1981 Pontiac Firebird
