-22%
-22%
|
#721HFR8TS
QA1 HFR8TS H Series Rod End, Chromoly Steel, 3-Piece, Each
$25.99
/each
Factory Shipped
$33.34
Save $7.35
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | RH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Stud |
| Thread Pitch | 1/2"-20 |
| Material Type | Chromoly |
| Hole Diameter | 0.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 HFR8TS Details
QA1 HFR8TS Details
QA1 HFR8TS Specifications
QA1 HFR8TS Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | HFR8TS |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | RH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Stud |
| Thread Pitch | 1/2"-20 |
| Material Type | Chromoly |
| Hole Diameter | 0.5" |
| Rod End Style | PTFE Lined |
| Rod End Construction | 3-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | PTFE |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.187" |
| Rod End Head Diameter | 1.312" |
| Rod End Head Width | 0.625" |
| Rod End Misalign Angle | 12 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 15336 lbs. |
| Notes | 1/2"-20 Pivot stud thread |
| GTIN Code | 806990048097 |
| Sold in Quantity | Each |
