-14%
-14%
|
#721GFR6T
QA1 GFR6T G Series Rod End, Stainless Steel, 3/8-24 RH Female Thread
$18.49
/each
In Stock
$21.54
Save $3.05
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | RH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/8"-24 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Hole Diameter | 0.375" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 GFR6T Details
QA1 GFR6T Details
QA1's GF-T Stainless Steel Series female rod ends are PTFE lined two-piece rod ends. They are available in metric and inch dimensions, and in both right and left hand thread.
Ball
- 440C Stainless Steel
- Heat Treated
- Precision Ground
Body
- 300 Series Stainless Steel
- PTFE Lined"
Guides & Documents
QA1 GFR6T Specifications
QA1 GFR6T Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | GFR6T |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | RH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/8"-24 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Hole Diameter | 0.375" |
| Rod End Style | PTFE Lined |
| Rod End Construction | 2-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Natural |
| Color | Natural |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 0.812" |
| Rod End Head Diameter | 1" |
| Rod End Head Width | 0.5" |
| Rod End Misalign Angle | 22 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 4527 lbs. |
| GTIN Code | 806990002860 |
| Sold in Quantity | Each |
