$100 Shipping
$100 Shipping
|
#721DK43GMF2
QA1 DK43-GMF2 Level 3 Drag Kit, 70-74 GM F Body
- Rear ride height range from axle centerline to fender arch is 10.75" to 12" for Camaros, and 13.75" to 15" on Firebirds.
- Wheel and tire fitment should be verified on the vehicle
- Welding required
$8,572.95
/kit
Factory Shipped
$9,497.42
Save $924.47
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
70-74 Chevy Camaro, 70-74 Pontiac Firebird
- Rear ride height range from axle centerline to fender arch is 10.75" to 12" for Camaros, and 13.75" to 15" on Firebirds.
- Wheel and tire fitment should be verified on the vehicle
- Welding required
- Includes Spanner Wrench
- May require Exhaust Modification
Key Specs
| MFG. Part # | DK43-GMF2 |
| Ride Height | 0"-2" lowered |
| Hardware Included | Yes |
| Spring Rate | 300 lbs. |
| Front Coil Springs Included | Yes |
Need To Know
Truck Shipment
Truck shipments must be pre-paid with a credit card, certified check or money order
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 DK43-GMF2 Details
QA1 DK43-GMF2 Details
Product Overview
QA1's Level 3 Drag Kit is a complete solution for 2nd Gen F-body owners who drag race their car. This complete solution replaces your entire front and rear suspension, optimizing your car for weight transfer and straight-line performance. The 4-way adjustable MOD Series offer plenty of control and ride height adjustability. With the rear suspension allowing additional space for drag radials or slicks, you have the perfect combination.
Bind Free, Light-weight Front Suspension
QA1's tubular front control arms stand out as some of the lightest on the market. Beyond their lightweight design, racers have the flexibility to fine-tune launch characteristics using an adjustable droop stop. The inclusion of QA1's low-friction ball joints and ultra-low-friction composite bushings enhances weight transfer, ensuring smooth and bind-free movement. When paired with QA1's MOD Series coilovers, this kit offers plenty of control over front-end movement.
Customize Your Stance
Factory coil spring and leaf springs limit your ability to achieve the perfect stance on your Camaro or Firebird. Upgrading to QA1's coilovers and a tubular 4-link provides 0 to -2 inches of adjustability in the front and 1.25 inches of ride height adjustability in the rear, letting you dial in exactly the look you want.
Fit Wider Wheels & Tires
Designed to work with both standard and mini-tubs, this system offers generous clearance for up to 12-inch-wide wheels. This results in a significantly more aggressive stance and improved traction and performance. Trailing arms are biased inboard to further improve wheel clearance, and benefit applications with narrowed axles.
Note: Achieving maximum wheel and tire width will require mini tubs.
Shock Tunability
4-way adjustable MOD shocks help drivers easily adapt to any surface and conditions, whether at a bracket event or racing no-prep. High force curve capabilities ensure important factors like weight transfer and wheel spin can be dialed in to get your Camaro down the track faster than ever.
Easy, Installation & Adjustment
Thoughtful design meets effortless installation with a completely bolt-in front suspension and a 4-link requiring minimal welding. You'll experience a painless installation and setup process, where adjusting ride height, pinion angle, or wheelbase is as simple as a few tweaks – no link removal required.
Note – Welding required
Made in the USA
QA1 suspension is proudly made in Lakeville, Minnesota.
Fitment Notes
- Rear ride height range from axle centerline to fender arch is 10.75” to 12” for Camaros, and 13.75” to 15” on Firebirds.
- Wheel and tire fitment should be verified on the vehicle
- Welding Required
- Includes Spanner Wrench
- May require Exhaust Modification
Guides & Documents
QA1 DK43-GMF2 Specifications
QA1 DK43-GMF2 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | DK43-GMF2 |
| Brand | QA1 |
| Ride Height | 0"-2" lowered |
| Hardware Included | Yes |
| Spring Rate | 300 lbs. |
| Front Coil Springs Included | Yes |
| Rear Coil Springs Included | Yes |
| Rear Leaf Springs Included | No |
| Front Shock Struts Included | No |
| Front Shock Type | Double adjustable coil-over |
| Rear Shock Struts Included | Yes |
| Rear Shock Type | Double adjustable coil-over |
| Front Sway Bar Included | No |
| Rear Sway Bar Included | Yes |
| Rear Sway Bar Finish | Black powdercoated |
| Rear Sway Bar Type | Solid |
| Rear Sway Bar Diameter | 0.875" |
| Tie Rod Sleeves Included | Yes |
| End Link Bushings Included | Yes |
| Rear Leaf Spring Bushings Included | No |
| Sway Bar Bushings Included | Yes |
| Upper Trailing Arms Included | Yes |
| Lower Trailing Arms Included | Yes |
| Trailing Arm Mount Braces Included | Yes |
| Panhard Bar Included | No |
| Torque Arm Included | No |
| Upper Control Arms Included | Yes |
| Lower Control Arms Included | Yes |
| Control Arm Style | Tubular |
| Control Arm Material | Chromoly |
| Front Strut Tower Bar Included | No |
| K-Member Support Brace Included | No |
| Rear Strut Tower Bar Included | No |
| Subframe Connectors Included | Yes |
| Chassis Stiffener Included | No |
| Calipers Included | No |
| Rotors Included | No |
| Brake Pads Included | No |
| Brake Lines Included | No |
| Wheel Studs Included | No |
| Center Link Included | No |
| Spindles Included | No |
| Inner Tie Rod Ends Included | No |
| Outer Tie Rod Ends Included | No |
| GENERAL | |
| GTIN Code | 806990175489 |
| Sold in Quantity | Kit |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Fitment
Fitment
1970-1974 Chevy Camaro
1970-1974 Pontiac Firebird
