|
#721CMR810SZ
QA1 CMR8-10SZ C Series Rod End, Carbon Steel, 2-Piece, Each
$16.99
/each
Factory Shipped
$17.56
Save $0.57
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | RH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Stud |
| Thread Pitch | 5/8"-18 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.5" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 CMR8-10SZ Details
QA1 CMR8-10SZ Details
- QA1 CMR8-10SZ C Series Rod End
- Carbon Steel
- 2-Piece
- 5/8-18 RH
Guides & Documents
QA1 CMR8-10SZ Specifications
QA1 CMR8-10SZ Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CMR8-10SZ |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | RH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Stud |
| Thread Pitch | 5/8"-18 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.5" |
| Rod End Style | Metal-to-metal |
| Rod End Construction | 2-piece |
| Grease Fitting | Yes |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | Steel |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.625" |
| Rod End Head Diameter | 1.5" |
| Rod End Head Width | 0.625" |
| Rod End Misalign Angle | 20 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 13729 lbs. |
| Notes | 1/2"-20 Pivot stud thread |
| GTIN Code | 806990042859 |
| Sold in Quantity | Each |
