|
#721CMR1012SZ
QA1 CMR10-12SZ C Series Rod End, Carbon Steel, 2-Piece, Each
$24.99
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | RH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Stud |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.625" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 CMR10-12SZ Details
QA1 CMR10-12SZ Details
- QA1 CMR10-12SZ C Series Rod End
- Carbon Steel
- 2-Piece
- 3/4-16 RH rod end shank
- 5/8"-18 RH pivot stud thread
Guides & Documents
QA1 CMR10-12SZ Specifications
QA1 CMR10-12SZ Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CMR10-12SZ |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | RH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Stud |
| Thread Pitch | 3/4"-16 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.625" |
| Rod End Style | Metal-to-metal |
| Rod End Construction | 2-piece |
| Grease Fitting | Yes |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | Steel |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 1.75" |
| Rod End Head Diameter | 1.75" |
| Rod End Head Width | 0.75" |
| Rod End Misalign Angle | 26 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Notes | 5/8"-18 Pivot stud thread |
| GTIN Code | 806990043160 |
| Sold in Quantity | Each |
