-5%
-5%
|
#721CML3
QA1 CML3 C Series Rod End, Carbon Steel, 2-Piece, Each
$3.99
/each
Factory Shipped
$4.22
Save $0.23
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/16" (10-32) |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.19" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 CML3 Details
QA1 CML3 Details
QA1 offers its CM Carbon Steel Series rod ends. These metal-to-metal rod ends are protective coated for corrosion resistance and are available in both metric and inch dimensions with left and right hand threads.
Ball
- 52100 Bearing Steel
- Heat Treated
- Hard Chrome Plated
- Precision Ground
Body
- Carbon Steel
- Protective Coated for Corrosion Resistance
Notes: Load ratings apply only to rod ends without grease fittings. For ratings with grease fittings, please contact QA1. For sizes 2, 3, 3-4, 4, 4-5, 5 and 5-6, grease fittings are not available.
Guides & Documents
QA1 CML3 Specifications
QA1 CML3 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CML3 |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | LH Male |
| Rod End Attachment | Male Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/16" (10-32) |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.19" |
| Rod End Style | Metal-to-metal |
| Rod End Construction | 2-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | Steel |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 0.750" |
| Rod End Head Diameter | 0.625" |
| Rod End Head Width | 0.312" |
| Rod End Misalign Angle | 20 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 1558 lbs. |
| GTIN Code | 806990001825 |
| Sold in Quantity | Each |
