-20%
-20%
|
#721CFL6
QA1 CFL6 C Series Rod End, Carbon Steel, 2-Piece, Each
Discontinued
This item is currently not available
Shop all QA1 C Series Rod Ends
Key Specs
| Thread Type | LH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/8"-24 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.375" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 CFL6 Details
QA1 CFL6 Details
For a traditional carbon steel two-piece female rod end, QA1 offers its CF Carbon Steel Series rod ends. These metal-to-metal rod ends are protective coated for corrosion resistance and are available in both metric and inch dimensions with left and right hand threads.
Ball
- 52100 Bearing Steel
- Heat Treated Hard Chrome Plated
- Precision Ground
Body
- Carbon Steel Protective Coated for Corrosion Resistance
Notes: Load ratings apply only to rod ends without grease fittings. For ratings with grease fittings, please contact QA1. For sizes 2 and 3, grease fittings are not available.
Guides & Documents
QA1 CFL6 Specifications
QA1 CFL6 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CFL6 |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | LH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Eyelet |
| Thread Pitch | 3/8"-24 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.375" |
| Rod End Style | Metal-to-metal |
| Rod End Construction | 2-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | Steel |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 0.812" |
| Rod End Head Diameter | 1" |
| Rod End Head Width | 0.5" |
| Rod End Misalign Angle | 22 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 6323 lbs. |
| GTIN Code | 806990002129 |
| Sold in Quantity | Each |
