|
#721CFL4S
QA1 CFL4S C Series Rod End, Carbon Steel, 2-Piece, Each
$4.59
/each
Factory Shipped
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Key Specs
| Thread Type | LH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Stud |
| Thread Pitch | 1/4"-28 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.25" |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 CFL4S Details
QA1 CFL4S Details

This is Garage Sale priced because this is a discontinued item
NO WARRANTY, NO RETURNS ON GARAGE SALE ITEMS
- QA1 CFL4S C Series Rod End
- Carbon Steel
- 2-Piece
- 1/4-28 LH
Guides & Documents
QA1 CFL4S Specifications
QA1 CFL4S Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | CFL4S |
| Brand | QA1 |
| Thread Type | LH Female |
| Rod End Attachment | Female Threads/Stud |
| Thread Pitch | 1/4"-28 |
| Material Type | Steel |
| Hole Diameter | 0.25" |
| Rod End Style | Metal-to-metal |
| Rod End Construction | 2-piece |
| Grease Fitting | No |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Bushing Material | Steel |
| Jam Nut Included | No |
| GENERAL | |
| Thread Length | 0.687" |
| Rod End Head Diameter | 0.75" |
| Rod End Head Width | 0.375" |
| Rod End Misalign Angle | 27 degrees |
| Heat Treated | Yes |
| Load Capacity | 3820 lbs. |
| Notes | 1/4"-28 Pivot stud thread |
| GTIN Code | 806990011169 |
| Sold in Quantity | Each |
