|
#9100529
QA1 Adjustable 12 Inch Coil-Over Shock Kit w/Spanner Wrenches
- Shock body is constructed from billet aluminum and purpose-built for the street
- Features 5/8" centerless ground, hard chrome plated, solid piston rod
- Spring I.D. measures 2-1/2"
$667.75
/kit
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Front and Rear Position, Anodized
- Shock body is constructed from billet aluminum and purpose-built for the street
- Features 5/8" centerless ground, hard chrome plated, solid piston rod
- Spring I.D. measures 2-1/2"
- The wrench is fully constructed out of steel
- Kit includes wrench for the spring seat adjuster and a wrench for the lock nut
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Position | Front and Rear |
| Mounted Length | 12" |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Coilovers
Without adjustable coil-over shocks, your car is stuck in old-school suspension mode. By installing this coilover shock kit, you’ll feel an improvement in both control and chassis feedback, right out of the box!
Get modern, best-in-class performance for your classic ride with the QA1 12 Inch Coil-Over Shock Kit. Made from premium billet aluminum bodies, they feature 18 easily adjustable rebound settings for hot rods and are not a revalved race shock - they were built specifically for a tunable, customized ride for your street rod.
Rebuildable and revavleable by authorized QA1 service centers, these are built for a lifetime of smooth riding.
- Choose from 95, 125, 150, 175, 225, 250, 275, 300, 350, 375, 400, 450 & 500.
Has 5/8" I.D. mounting eyes and includes 1/2" bushing. Sold as a pair.
Note: Shock lengths represent mounted length at ride height.
Spanner Wrenches
QA1 offers this spanner wrench for its shocks. Wrench is constructed out of steel and features a black anodized finish. Includes wrench for the spring seat adjuster and a wrench for the lock nut. Wrench is compatible with 26, 26A, 26V, 28, 28A, 28V, 50, 51, 60, and 62 Series Shocks.
- Steel construction
- Black anodized finish
- Sold in pairs
NOTE: Does not work on Streeters shocks.
Charts
Coil-Over Chart (JPG)
Coil-Over Mounting Guide (GIF)
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| Brand | QA1 |
| Position | Front and Rear |
| Mounted Length | 12" |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Shock Stroke | 3.85 |
| Upper Shock Mount | 1/2" Bushed Eyelet |
| Lower Shock Mount | 1/2" Bushed Eyelet |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Shock Body Size | Small Body |
| Shock Body Type | Threaded |
| Compressed Length Range | 10.00" to 10.99" |
| Compressed Length | 10.13" |
| Extended Length Range | 14.00" to 14.99" |
| Extended Length | 14" |
| Spring Diameter | 2.5" |
| Spring Length | 10 Inch |
| Number of Valving Selections | 18 |
| Mounted Length Range | 11 1/2" - 12 1/2" |
| Coilover Kit Included | Yes |
| Coilover Springs Included | Yes |
| Bushing Length | 1.25" |
| Bushing Material | Polyurethane |
| Body Diameter | 2.00" |
| Sold in Quantity | Kit |
| Adjustable | Yes |
| Spring Finish | chrome |
Ratings & Reviews
4.7
10 Reviews
Customers appreciate the product for its quality and practicality, particularly valuing the precision required for selection (based on vehicle weight). It has been highly recommended for different types of builds, like the '56 F100 and 32 Roadster, proving its versatility. Customers recommend it for its effective performance, ensuring a significantly improved and stiff ride with the right weight adjustments. It's superior over competing products in terms of usability and quality, making it worth the investment.
Ratings & Reviews
4.7
10 Reviews
Customers appreciate the product for its quality and practicality, particularly valuing the precision required for selection (based on vehicle weight). It has been highly recommended for different types of builds, like the '56 F100 and 32 Roadster, proving its versatility. Customers recommend it for its effective performance, ensuring a significantly improved and stiff ride with the right weight adjustments. It's superior over competing products in terms of usability and quality, making it worth the investment.
4.7
10 reviews
5
8
4
1
3
1
2
0
1
0
Most Liked Positive Review
5.0
Bad Ass product and service.
Measure twice and have the correct weight of your ride. I had to get the 400# springs would be best. With air conditioning. Adding an additional 50 lbs. for air conditioning. But it was already added so the 450# was way to stiff. QA1 Makes a BaddAss Coil over.
Most Liked Negative Review
3.0
Worth the money
Good product and service that I have come to expect of Speedway.
Filter by Ratings
Qa1 shocks
5.0
5 months ago
Chris
Wpb, Fl
Verified
Researching and purchasing the nunerous items i have searched for were easiky located and purchased. Navigating through speedway has been a pleasurable experience with future purchases anticipated as i restore my 1923 TBucket.
Would Recommend
Yes
5.0
a year ago
Snake
Welch ok
Verified
Usin on front of 31 Chevy coupe big block full fender car
Would Recommend
Would buy again
5.0
a year ago
Clint
Clovis ca
Verified
Very nice parts. Springs are almost impossible to put on the shocks with out a spring compressor but was not an issue to do
Would Recommend
QA1 coil over shocks
5.0
a year ago
Chip
Springtown, T
Verified
Put these on replacing existing different brand units that were junk. QA1 shock very superior.
Would Recommend
I would buy this product again
5.0
2 years ago
Wayno
Southwest M.O
Verified
Looks and works great.
Would Recommend
Bad Ass product and service.
5.0
2 years ago
PETE
Kannapolis,NC
Verified
Measure twice and have the correct weight of your ride. I had to get the 400# springs would be best. With air conditioning. Adding an additional 50 lbs. for air conditioning. But it was already added so the 450# was way to stiff. QA1 Makes a BaddAss Coil over.
Would Recommend
Great product better then expected
4.0
2 years ago
Del
Fallon, NV
Verified
Use in '56 F100 build. Shocks work great for mustang 2 front conversion.
Would Recommend
Worth the money
3.0
3 years ago
Pat
Safford Arizona
Verified
Good product and service that I have come to expect of Speedway.
Would Not Recommend
Great Service ... the right part the first time...
5.0
3 years ago
jp06084
Tolland Ct
Verified
Ordered rear coil overs for my 32 Roadster . they were very helpful in determining which ones I needed .
Would Recommend
It will work.
5.0
3 years ago
Farmer
Fremont
Verified
Works good.
Would Recommend
Showing 10 of 10 reviews

