|
#721489-450
QA1 Adjustable 12 Inch Coil-Over Shock Kit, 450 Spring Rate
$610.99
/pair
In Stock
$619.80
Save $8.81
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Share
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Rear Position, 450 lbs. Spring Rate
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Position | Rear |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 721489-450 Details
QA1 721489-450 Details
These premium aluminum bodied shocks are not a revalved race shock - they were built specifically for street rods. QA1 shocks feature 18 easily adjustable rebound settings to fine tune your hot rod's ride. Has 5/8" I.D. mounting eyes and includes 1/2" bushing.
- Billet aluminum shock body
- 5/8" centerless ground, hard chrome plated, solid piston rod
- Deflective Disc Valving
- 3-step sealing system
- 18-position adjuster knob changes the rebound valving
- Allows suspension control in one easy-to-reach location
- 100% dyno tested and serialized
- Revalveable and rebuildable by QA1 authorized service centers
QA1 721489-450 Specifications
QA1 721489-450 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 721489-450 |
| Brand | QA1 |
| Position | Rear |
| Spring Rate | 450 lbs. |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Upper Shock Mount | Bushed Eyelet |
| Lower Shock Mount | Bushed Eyelet |
| Finish | Anodized |
| GENERAL | |
| Shock Body Type | Threaded |
| Compressed Length Range | 10.00" to 10.99" |
| Compressed Length | 10.13" |
| Extended Length Range | 14.00" to 14.99" |
| Extended Length | 14" |
| Number of Valving Selections | 18 |
| Coilover Kit Included | Yes |
| Coilover Springs Included | Yes |
| Bushing Material | Polyurethane |
| Body Diameter | 2.00" |
| Sold in Quantity | Kit |
| Hardware Included | Yes |
| Mounting Bracket Included | No |