|
#9100936
QA1 Adjustable 12 Inch Coil-Over Shock Kit
- Comes with steel coilover sleeves for the shock eyes to fit 1/2" bolts or 5/8" bolts
- QA1 shocks feature 18 easily adjustable rebound settings to fine tune your hot rods ride
- These premium aluminum bodied shocks are not a re-valved race shock - they were built specifically for street rods
$639.80
/kit
In Stock
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, Rear Position, 12" Mounted Length
- Comes with steel coilover sleeves for the shock eyes to fit 1/2" bolts or 5/8" bolts
- QA1 shocks feature 18 easily adjustable rebound settings to fine tune your hot rods ride
- These premium aluminum bodied shocks are not a re-valved race shock - they were built specifically for street rods
- QA1 coil-over racing springs are guaranteed to remain within 2% of rate and length
- Heat treated and chrome plated
Comes as a Kit
View Kit Components
Key Specs
| Position | Rear |
| Mounted Length | 12" |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyDetails
Details
Shocks (2)
These premium aluminum bodied shocks are not a revalved race shock - they were built specifically for street rods. QA1 shocks feature 18 easily adjustable rebound settings to fine tune your hot rods ride. Comes with steel coilover sleeves for the shock eyes to fit 1/2" bolts or 5/8" bolts.
- 11-3/4" - 12-1/4" ride height
- 14" extended, 10-1/8" compressed
- Use 10" spring
- Width of Mount Bushings: 1.25"
Note: Shock lengths represent approximate mounted length at ride height.
Springs (2)
QA1 coil-over racing springs are guaranteed to remain within 2% of rate and length - forever! Springs are coil wound of chrome-silicon wire, the strongest spring steel known. This gives more travel and lighter weight. Heat treated and chrome plated.
Available in a variety of rates.
Features
Features:
- Billet aluminum shock body
- 5/8" centerless ground, hard chrome plated, solid piston rod
- Deflective Disc Valving
- 3-step sealing system
- 18-position adjuster knob changes the rebound valving
- Allows suspension control in one easy-to-reach location
- 100% dyno tested and serialized
- Revalveable and rebuildable by QA1 authorized service centers
Guides & Documents
Warranty Information
Click for details
Warranty Information
Click for details
Specifications
Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| Brand | QA1 |
| Position | Rear |
| Mounted Length | 12" |
| Shock Adjustability | Single Adjustable |
| Shock Type | Twin Tube |
| Shock Body Material | Aluminum |
| Upper Shock Mount | Bushed Eyelet |
| Lower Shock Mount | Bushed Eyelet |
| Height Adjustable | Yes |
| Finish | Polished |
| GENERAL | |
| Compressed Length Range | 10.00" to 10.99" |
| Compressed Length | 10.13" |
| Extended Length Range | 14.00" to 14.99" |
| Extended Length | 14" |
| Spring Length | 10 Inch |
| Number of Valving Selections | 18 |
| Mounted Length Range | 11 1/2" - 12 1/2" |
| Coilover Kit Included | Yes |
| Coilover Springs Included | Yes |
| Slot Width | 1.25" |
| Tube O.D. | 2.015" |
| Sold in Quantity | Kit |
| Adjustable | Yes |
| Spring Finish | chrome |

