-9%
-9%
|
#72178381068
QA1 7838-1068 Diagonal Link Kit
- 40" Diagonal link kit with mounting brackets and tube adapters
- Grade 8 hardware kit Made in the USA
- QA1 suspension is proudly made in Lakeville, Minnesota. Fitment Notes
$129.95
/kit
In Stock
$143.96
Save $14.01
Quantity
Need Help? Call to Order
Add to a list
Select a vehicle to verify Fitment
Select Vehicle
Product Summary
Universal Fit, 40" Tube Length, 1" Hole Diameter, Steel
- 40" Diagonal link kit with mounting brackets and tube adapters
- Grade 8 hardware kit Made in the USA
- QA1 suspension is proudly made in Lakeville, Minnesota. Fitment Notes
- Works on 40 in. and narrower frame rails
Need To Know
Need help?
855.313.9176Quick and Easy Returns
Return PolicyQA1 7838-1068 Details
QA1 7838-1068 Details
Product Overview:
QA1's Diagonal Link Kit helps streamline the fabrication process, of building a drag race style 4-Link. This diagonal link kit pairs up great with the QA1 HD Pro Rear 4-Link systems, but can be easily adaptable into most drag race setups. High quality, MIG-Weldable components ensure a safe, easy to install, and properly engineered design.
Performance and Adaptable Design:
This heavy-duty design can handle the demands of high-performance racing. The 1 inch diameter by 40 inch length of tubing can be cut to length to work in most setups with 40 inch or narrower frame-rails. Pre-bent and drilled mounting brackets make installation into ½ inch trailing arm bolts a breeze. Grade 8 hardware and QA1 chromoly, high misalignment rod ends are the standard in strength and offer generous mounting flexibility.
Look to the provided dimensional diagrams and renderings to help with your custom install.
Kit Contents:
- 40” Diagonal link kit with mounting brackets and tube adapters
- Grade 8 hardware kit
Made in the USA - QA1 suspension is proudly made in Lakeville, Minnesota.
Fitment Notes - Works on 40 in. and narrower frame rails
QA1 7838-1068 Specifications
QA1 7838-1068 Specifications
| KEY SPECS | |
|---|---|
| MFG. Part # | 7838-1068 |
| Brand | QA1 |
| Tube Length | 40" |
| Hole Diameter | 1" |
| Material Type | Steel |
| Finish | Natural |
| Color | Natural |
| GENERAL | |
| Wall Thickness | 0.109" |
| GTIN Code | 806990175410 |
| Sold in Quantity | Kit |
| Hardware Included | Yes |
| Rod Ends Included | Yes |

